آغاز مذاکرات با مشتریان سابق برای از سرگیری واردات نفت ایران

[ad_1]

پالایشگاه های آسیایی که به طور سنتی بزرگترین خریداران نفت ایران بوده اند، مشتاق هستند در صورت از سرگیری توافق هسته ای واردات نفت را از سر بگیرند.

به گزارش ایسنا، پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا از توافق هسته ای با ایران و احیای تحریم ها علیه صادرات نفت ایران، اکثر خریداران آسیایی واردات نفت از ایران را در سال 2019 متوقف کردند.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در مورد توافق هسته ای هفته گذشته از سر گرفته شد و دیپلمات های غربی می گویند امیدوارند این مذاکرات موفقیت آمیز باشد، اما مسائل دشوار همچنان حل نشده باقی مانده است.

قیمت نفت به دلیل نگرانی ها در مورد اختلالات عرضه از سوی روسیه که تجارت نفت برنت و آمریکا را تقویت کرد، به بالاترین حد خود در هفت سال گذشته رسید. پالایشگاه ها باید برای نفت تولید شده در اروپا و خاورمیانه هزینه های اضافی بپردازند زیرا رشد تقاضا در دوران پس از کرونا از عرضه تولیدکنندگان پیشی گرفته است.

با چشم انداز توافق هسته ای جدید با ایران، کره جنوبی که قبلا یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران در آسیا بود، روز چهارشنبه اعلام کرد که در حال مذاکره برای ازسرگیری واردات نفت ایران و آزادسازی پول ایران است.

یک منبع آگاه به رویترز گفت که یک پالایشگاه بزرگ کره ای تحولات مذاکرات هسته ای را زیر نظر دارد زیرا نفت ایران مقرون به صرفه بوده و پالایش آن آسان تر از سایر انواع نفت خام مانند مکزیک است. تا زمانی که دو کشور تصمیم نگیرند تجارت نفت را از سر بگیرند، می توانیم از ایران نفت بخریم، همانطور که قبلا نفت ایران را با این خرید می خریدیم، نیازی به آزمایش نفت ایران در تاسیسات خود نداریم.

رئیس هیئت مدیره پالایشگاه ژاپنی انوس نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که در صورت توافق طرف های مذاکره برای احیای توافق هسته ای 2015، این پالایشگاه در حال بررسی مجدد واردات نفت ایران است. سوتومو سوگیموری به خبرنگاران گفت: «در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای، حدود دو تا سه ماه طول می‌کشد تا واردات نفت ایران از سر گرفته شود، زیرا پالایشگاه باید تمهیدات مختلفی مانند بیمه و حمل و نقل را انجام دهد».

یک منبع پالایشگاه هندی گفت که یک پالایشگاه در هند که دومین مشتری بزرگ نفت ایران است، در حال مذاکره با ایران برای تامین نفت است. این پالایشگاه همچنان منتظر شفافیت بیشتر در مورد توافق هسته ای است.

ایران صادرات نفت خود را با وجود تحریم های سخت آمریکا حفظ کرده است و چین، بزرگترین مشتری نفت ایران، مقصد اصلی صادرات بوده است. گمرک چین ماه گذشته آمار واردات نفت ایران را برای اولین بار در یک سال گذشته منتشر کرد.

به گزارش رویترز، کلودیو گالیمبرتی، معاون ارشد شرکت مشاوره انرژی ریستاد گفت: تنش‌ها بین روسیه و اوکراین نوسانات قیمت جهانی نفت را تشدید کرده است، اما اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا، صلح را به بازار نیاز دارد. ” در سطح جهانی عرضه می شود زیرا احتمال ورود عرضه جدید به بازار تا حدودی کمبود مشاهده شده را کاهش می دهد.

اگرچه این معامله هنوز نهایی نشده است، اما به دلیل اخباری از پیشرفت مذاکرات، قیمت‌ها روند نزولی داشته و به نتیجه رسیدن مذاکرات باید منجر به بازگشت حداکثر 900 هزار بشکه در روز تا آذرماه امسال به بازار شود. .

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.