افول «شبکه سلامت» کشور در دو دهه اخیر «شبکه‌ای» نبود، در کرونا با چالش مواجه بودیم.

[ad_1]

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در تشریح تصمیمات جدید برای گسترش و تقویت خدمات شبکه بهداشت و درمان کشور، به چالش های نیروی کار و همچنین اعتبارات لازم در این زمینه اشاره کرد و گفت: در این راستا، باید به سمت توسعه و ارتقای خدمات شبکه بهداشت و درمان کشور برسیم. توانایی سیستم شبکه برای مدیریت شرایط بحرانی مانند کرونا هنوز وجود دارد و اگر سیستم شبکه نبود، مطمئناً در اپیدمی کرونا با چالش مواجه می‌شدیم و بیمارستان‌ها نمی‌توانستند به بیماران پاسخ دهند.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، مصطفی دعا کن وی گفت: در یکی دو دهه اخیر ساختار شبکه بهداشت و درمان، بدنه شبکه از نظر زیرساختی، انسانی و تجهیزاتی نسبت به دهه های گذشته از نظر کم توجهی و بی توجهی به نظام سلامت و سوال با توجه به دیدگاه درمان محور؛ از این نظر، ما به سطح شاخص ارائه خدمات توجه داریم.

تهیه سند تقویت شبکه بهداشت و درمان کشور

به دنبال بودجه

وی با تاکید بر مسیر منویات مقام معظم رهبری برای ارتقا و تقویت نظام شبکه بهداشت و درمان کشور گفت: در این راستا وزیر بهداشت از ابتدا موضوع تقویت شبکه و پزشکی خانواده را مد نظر قرار داد و این موضوع را مد نظر قرار داد که از این نظر داریم برنامه ای برای تقویت شبکه چندی پیش وزیر بهداشت و رئیس جمهور دیداری با نخبگان و بزرگان این حوزه داشتند که در آن منویات مقام معظم رهبری به منظور تامین اعتبارات لازم برای تقویت شبکه های سلامت مورد تاکید قرار گرفت.

بی احتیاطی در استخدام متخصصان بهداشت

نبود امنیت شغلی برای متخصصان بهداشت

وی افزود: در این راستا سندی تنظیم شد که در قالب برخی راهکارها، شبکه را از نظر نیروی انسانی، زیرساخت ها، فرآیندهای ارائه خدمات سلامت، برنامه های بهداشتی و تجهیزات سلامت تقویت کرد که اکثر آن ها هم اکنون آغاز شده و تعدادی که نیاز دارید دارای اعتبار و حمایت است انشاالله به زودی پیگیری خواهد شد. متأسفانه نزدیک به 60 درصد از پست های سازمانی در ارائه دهندگان خدمات خالی است که در بحث استخدام در سال های اخیر نادیده گرفته شده است. البته ما حدود 50 درصد از این سمت ها را می خریم، اما افرادی که در این قالب به صورت شرکتی و قراردادی کار می کنند، نگران این هستند که امنیت شغلی چندانی نداشته باشند و تنها راه، پرکردن پست های سازمانی توسط نیروهای رسمی است. که اکنون خالی هستند ، استخدام می کند که این اتفاق می افتد و در این زمینه به ما قول هایی داده اند.

وی به ایجاد قرارگاه تقویت شبکه بهداشت و درمان اشاره کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم این برنامه ها را که در بطن سند عدالت و تعالی وزارت بهداشت قرار دارد، از طریق قرارگاه تقویت شبکه بهداشت و درمان اجرایی کنیم. برنامه های مرتبط در این زمینه». .

مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های سالمندان؛ نیاز به تقویت دارد

وی درباره نقاط قوت و ضعف فعلی شبکه های بهداشت و درمان کشور گفت: بخش بزرگی از بحث نیروی انسانی است. این بخش مهمی از برنامه های بهداشتی دولت است و خدماتی است که حکمرانی رایگان را برای ارتقای سلامت جامعه فراهم می کند. این منطقه بسیار مهم است. در حوزه درمان می توان خدمات را در قالب خرید خدمات ارائه کرد، اما در حوزه های حاکمیتی، پرسنل باید با اهداف سازمانی خود مرتبط باشند و امنیت شغلی بسیار مهم است. زیرساخت های ارائه خدمات ما، از جمله مراکز جامع سلامت و خانه های سالمندان، باید تقویت شود. زیرا یک سازمان به نسبت جمعیت تعریف می شود. از سوی دیگر تامین اعتبار برای اجرای برنامه های فعلی ما در قالب طرح های پزشک خانواده در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر که خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند، حائز اهمیت است و این اعتبار باید بر اساس برآوردها باشد.

بودجه ای که به اندازه کافی برنامه ها را پوشش نمی دهد

حفاظت؛ تنها راه تقویت شبکه بهداشت و درمان کشور

وی ادامه داد: همچنین حدود 56 میلیون شهرنشین در قالب طرح تحول شهری خدمات دریافت می کنند که برآورد اعتبار ناشی از افزایش حقوق کارکنان در سال جاری 7800 میلیارد تومان است که متأسفانه در سازمان برنامه و بودجه 2170 میلیارد تومان است که این رقم برآورد شده است. یعنی دقیقا معادل رقم سال گذشته برای این استدلال باقی مانده است که این رقم را نمی توان با آن رقم ساخت. اگر بخواهیم با این اعتبار کار کنیم باید 60 درصد نیروها را کم کنیم. هم دولت و هم قوه مقننه باید به ما بپیوندند. تنها راه تقویت شبکه پشتیبانی همه جانبه است.

چالش های «پزشک خانواده» در فارس و مازندران

نیاز به بیش از 15 میلیارد برای گسترش پزشک خانواده در سراسر کشور

رضایی تاکید کرد: استان فارس و مازندران نزدیک به 10 سال است که بحث پزشک خانواده شهری را پیش می برند. البته در اجرا چالش هایی وجود داشت و به اهدافی نرسیدیم زیرا فرآیندها و مشکلاتی که در اجرای خط قرمزهای پزشک خانواده در برخی واحدها وجود دارد، مشکلاتی را ایجاد کرده است، اما مهم ترین چالش ما در این استان ها این نیست. برای تامین بودجه برای نیازهای واقعی هزینه های اجرا، این برنامه بود. حداقل 15800 میلیارد اعتبار برای توسعه پزشک خانواده در کل کشور به 1401 نیاز داریم تا بتوانیم به ازای هر 2500 نفر یک مراقب و یک پزشک برای ارائه خدمات مناسب داشته باشیم.

لزوم تقویت همزمان شبکه و پزشک خانواده

وی تاکید کرد: اجرای پزشک خانواده در ساختار فعلی که مشکلات ساختاری و نیروی انسانی داریم مشکل خواهد بود و لازم است همزمان با پزشک خانواده شبکه را تقویت کنیم تا بتوانیم نتایج بهتری را از طرح پزشکی خانواده

30 هزار واحد خدمات درمانی در کشور

نیاز به 193000 نیروی فعال

وی درباره تعداد مراکز فعال نیز گفت: در مجموع 30 هزار واحد خدمات رسانی داریم که 18 هزار مرکز بهداشت، حدود 5 هزار مرکز خدمات جامع سلامت و حدود 5 هزار مرکز بهداشتی درمانی هستند. نیاز ما به این واحدها 193 هزار نیروی انسانی است که در حال حاضر 143 هزار نیروی انسانی فعال داریم که از این تعداد حدود 70 هزار نفر شاغل و حدود 56 هزار نفر قراردادی هستند.

خدمات ارائه شده توسط مراکز بهداشتی درمانی

رئیس هسته مدیریت شبکه وزارت بهداشت در خصوص خدمات ارائه شده در مراکز بهداشتی درمانی گفت: خدماتی برای سلامت جمعیت در رده های سنی کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان و سالمندان و برخی خدمات. برای گروه‌های آسیب‌پذیر مانند زنان باردار، دیابتی‌ها و فشار خون بالا.» و… پیشنهاد می کنیم. این خدمات اولیه با هدف ارتقای سلامت جامعه و پیشگیری از عوارض بیماری در برخی گروه های آسیب پذیر مانند دیابتی ها به صورت رایگان ارائه می شود.

بررسی خدمات مرکز بهداشت

وی درباره سایر خدمات قابل افزودن به خدمات مراکز بهداشتی درمانی تصریح کرد: بررسی خدمات در حال انجام است تا با توجه به نیازهای سلامت مردم بررسی شود و در صورت اضافه شدن خدمات در چارچوب این بررسی ادغام می شود. . بیشتر خدمات ما بر اساس بار بیماری تعریف می شود و ما در حال حاضر نیازهای اولیه مراقبت های بهداشتی را بر اساس بار بیماری ارائه می دهیم، اما ممکن است برخی از بیماری ها، به ویژه اسکلتی- عضلانی، مورد نیاز باشد که در بررسی ها به آنها خواهیم پرداخت.

وی با اشاره به اینکه دسترسی به خدمات در مناطق شهری بهتر است، تصریح کرد: در مراکز روستایی با گسترش شبکه توانستیم شبکه، خانه سالمندان و مراکز روستایی ایجاد کنیم و اکنون از نظر دسترسی مشکلی نداریم. در سازمان جدید ممکن است نیاز به اضافه شدن چند واحد به حوزه روستایی باشد، اما این مشکلات دسترسی به خدمات را نداریم.

ظرفیت شبکه بهداشت و درمان ایران در بحران

اگر “سیستم شبکه” نبود، در کرونا دچار بحران می شدیم

رضایی در پایان درباره خدمات شبکه بهداشت و درمان در مقابله با کووید 19 گفت: اگرچه تقویت شبکه نسبت به گذشته ضعیف شده است، اما توانایی سیستم شبکه برای مقابله با شرایط بحرانی مانند کرونا همچنان وجود دارد. اگر سیستم شبکه نبود قطعا با چالش مواجه می شدیم و بیمارستان ها نمی توانستند پاسخگوی بیماران ما باشند. در این قالب حدود 1300 مرکز مراقبت سرپایی کرونا در کشور ایجاد کرده ایم.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.