الماس هایی که داستان زلزله را روایت می کنند!

[ad_1]

محققان آمریکایی با بررسی الماس در تلاشند به سوالات لرزه نگاری پاسخ دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سیموسوک، الماس های اعماق دریا می توانند به متخصصان کمک کنند تا به یک سوال چند دهه ای پاسخ دهند. سوال اینجاست که آیا مایعات در ایجاد زمین لرزه های عمیق لرزه ای نقش دارند؟

مطالعه جدیدی که توسط محققان مؤسسه علوم کارنگی در ایالات متحده انجام شد، شواهدی از مایعات حمل شده توسط صفحات زمین که به زیر آب رفته اند، ارائه می دهد. بررسی این الماس ها همراه با مدل سازی جدید ناحیه فرورانش نشان می دهد که نمی توان نقش مایعات را در ایجاد زمین لرزه های عمیق نادیده گرفت.

لزوماً لازم نیست آب در همه زمین لرزه های عمیق دخالت داشته باشد، اما مدل سازی توسط استیون شیری، محقق اصلی پروژه و همکارانش نشان می دهد که برخی از صفحات فرورانش به اندازه کافی خنک می مانند تا آب را حفظ و انتقال دهند. آنها دریافتند که زمین لرزه های عمیقی که در عمق 500 تا 700 کیلومتری سطح زمین رخ می دهند، احتمالاً فقط در صفحاتی رخ می دهند که می توانند آب را انتقال دهند.

شیری گفت: «در این عمق، آب یا مایعات حاوی کربنات می‌توانند زمین‌لرزه ایجاد کنند، زمین‌لرزه می‌تواند منجر به انتشار مایعات شود یا هر دو ممکن است رخ دهند.»

او گفت: «فکر می‌کنم در این مرحله به جامعه لرزه‌نگاری بستگی دارد که بفهمد چرا سیالات اهمیت دارند. ما می دانیم که مایعات آنجا هستند و حرکت می کنند. سنگ شناسی الماس این را نشان می دهد. زیرا الماس همیشه در مناطقی از گوشته که مایعات در حال حرکت هستند تشکیل می شوند.

شیری گفت: ساختار داخلی این الماس ها نشان می دهد که از مایعاتی تشکیل شده اند که از میان سنگ میزبان حرکت می کنند. الماس به شما اطلاع می دهد که ارتباطی با شنل میزبان وجود دارد. باید مایعاتی وجود داشته باشد که حرکت کنند و با رگه ها یا شکاف های سنگ میزبان سازگار شوند.

وی افزود: علاوه بر این، این الماس ها دارای ترکیب شیمیایی و اجزای مشخصی هستند که نشان دهنده منشاء آنها در صفحه غوطه ور است.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.