امضای تفاهم نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی قزوین و نهاد کتابخانه های عمومی

[ad_1]

ایسنا/ قزوین تفاهم نامه همکاری جهاد دانشگاهی استان قزوین و اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین به مدت 2 سال به منظور اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی، برگزاری نشست ها و نشست های تخصصی به منظور ارائه کتاب، ارائه خدمات فرهنگی به جامعه هدف و ایجاد کتابخانه ها و برنامه های عمومی مشارکتی منعقد شد. آموزشی

فرشاد پیله چی رئیس جهاد دانشگاهی قزوین در این نشست درباره فعالیت های جهاد دانشگاهی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی نهادی مردمی و غیردولتی است که به عنوان یک نهاد فرهنگی و آموزشی فعالیت می کند، درآمد جهاد دانشگاهی از طریق برنامه های آموزشی تامین می شود. فعالیت های پزشکی، در حالی که اکثر سازمان ها مدیریت هزینه ها را باید مدیریت کنیم.

وی افزود: در جهاد دانشگاهی باید کار به اتمام برسد و به دنبال کارهای تزئینی و ویترینی نیستیم و با توجه به نیاز استان به درمان بیش از 8 سال است که وارد این عرصه شده ایم و تعداد بالای مشتریان باعث شده است. ما را به دنبال توسعه فضای فیزیکی سوق داد.” در این راستا ایجاد مجتمع تحقیقاتی و درمانی جهاد دانشگاهی در مجاورت بیمارستان استان در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس جهاد دانشگاهی قزوین تصریح کرد: مرکز آموزش جهاد دانشگاهی سالانه بالغ بر 50 هزار نفر را آموزش می دهد. جهاد دانشگاهی مستعمرات جمعیتی دارد و می توان از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد. علما حمایت می کنند.

وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت آموزشی جهاددانشگاهی، دوره های تخصصی کتابداران را برای ارتقای سطح علمی برگزار می کنیم، همچنین بر اساس این تفاهم نامه در برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی با اداره کل کتابخانه ها همکاری خواهیم داشت.

با توجه به جمعیت استان قزوین باید 120 کتابخانه داشته باشیم

فاطمه محمدبیگی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین نیز در این نشست اظهار داشت: استان قزوین طبق آمار مرکز آمار در سال 99 رتبه سوم کتابخوانی را به خود اختصاص داده است که نشان می دهد جمعیت کتابخوانی داریم و باید تلاش کنیم فضاهای مطالعه را گسترش دهیم. • تامین زیرساخت های لازم و تقویت منابع.

وی افزود: در حال حاضر 38 کتابخانه نهادی و 22 کتابخانه همکار در استان قزوین داریم که بر اساس سرانه به ازای هر 10 هزار نفر باید یک کتابخانه داشته باشیم و طبق ضوابط استانداری برای حدود یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت استان باید حدود 120 باشد.” بیا یک کتابخانه داشته باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین با اشاره به فراوانی کتابخانه ها در شهرستان های قزوین گفت: تعداد کتابخانه ها در شهرستان ها نیز متفاوت است، در حال حاضر در شهر قزوین 13 کتابخانه، در شهر البرز 6 کتابخانه. کتابخانه ها، در شهرستان تاکستان 7 کتابخانه، شهرستان بوئین زهرا دارای 6 کتابخانه، آبیک دارای 3 کتابخانه و آوج دارای 3 کتابخانه است که در برخی شهرستان ها با تعداد کتابخانه ها بر اساس استاندارد سرانه جمعیت سازگاری ندارد.

وی بیان کرد: در سطح روستا تنها 7 باب کتابخانه فعال است در حالی که اکثر روستاهای پر جمعیت فاقد کتابخانه هستند. اداره کل کتابخانه‌ها به‌عنوان دستگاهی و پس از ساخت کتابخانه توسط دستگاه‌های دیگری مانند شهرداری، نوسازی مدارس و … استفاده می‌شود. ارائه خدمات به اداره کل کتابخانه ها.

محمدبیگی یادآور شد: در زمینه ساخت کتابخانه در روستاها با یکی از بانک های خصوصی صحبت کردیم و در صورت تامین زمین هزینه ساخت را بانک متقبل می شود. برخی از واحدهای صنعتی نیز بر اساس ماده 172 قانون مالیات بر صنایع وارد این بخش شدند و این اتفاق برای اولین بار در کشور رخ داد.

وی خاطرنشان کرد: صاحبان صنایع و شرکت ها در صورت ورود به شاخه ساختمان و تجهیز کتابخانه ها می توانند از قابلیت های پیش بینی شده در این ماده قانونی بهره مند شوند و تاکنون چندین واحد صنعتی در سه شهرستان بوئین زهرا، البرز و آبیک در تجهیز کتابخانه ها و تامین منابع با ما آنها طبق این ماده قانونی همکاری کردند.

تمامی کتابخانه های استان قزوین به پایگاه های علمی دسترسی رایگان دارند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین تصریح کرد: نیمی از درآمد شهرداری ها نیز باید به کتابخانه ها اختصاص یابد، این قسمت از درآمد ما به سختی و اغلب کمتر از ارزش قانونی محقق می شود.

وی تصریح کرد: برای استانداردسازی کتابخانه ها به عنوان اولین استان، تمامی کتابخانه های شهری و روستایی استان به وای فای رایگان متصل شدند. امروزه نگاه سنتی به کتابخانه ها وجود ندارد و کتابخانه ها به یک پایگاه اجتماعی و فرهنگی فعال تبدیل شده اند که باید خدمات استاندارد و به روز و متناسب با نیاز جامعه ارائه دهند و خدمات مرجع مجازی و پاسخگویی به سوالات علمی پژوهشی ارائه شود.

محمدبیگی بیان کرد: خدمات اطلاع رسانی گزینشی نیز در کتابخانه های استان ارائه می شود. اعضای کتابخانه ها می توانند اطلاعات مقاله و کتاب مورد نظر را در سامانه مرجع مجازی ثبت کنند و پس از 48 ساعت اطلاعات کتاب یا مقاله مورد نظر از طریق ایمیل برای فرد ارسال شود.

وی گفت: طی 2 سال گذشته چندین پویش اهدای کتاب به دلیل افزایش اهدای کتاب به کتابخانه‌های استان انجام داده‌ایم، همچنین از سازمان‌های مختلف برای ارائه به‌روزرسانی‌ها استفاده می‌کنیم، کتابخانه سیار نیز کتابخانه رایگان ارائه می‌کند. خدمات در روستاها.»

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: در حوزه اعتباری نیز رشد کردیم و برای اولین بار اعتباری از وزارت کشور به مناطق کم برخوردار اختصاص یافت. همچنین در مناسبت‌های مختلف بسته‌های مطالعاتی برای استفاده علاقه‌مندان به ارائه منابع مناسب و پادکست‌های صوتی حاوی کتاب تولید شده است. همچنین برای ارتقای سرانه مطالعه، چندین مسابقه کتابخوانی برای علاقه مندان با همکاری سازمان های مختلف برگزار شد.

به گزارش ایسنا، تفاهم نامه ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سطح فرهنگی افراد و خانواده های تحت پوشش جهاددانشگاهی، برنامه های فرهنگی و آموزشی، نشست های تخصصی و نشست های معرفی کتاب، ارائه خدمات فرهنگی به جامعه هدف، برنامه های فرهنگی و آموزشی، ارائه خدمات فرهنگی به جامعه، ایجاد کتابخانه های عمومی و برنامه های مشارکتی این آموزش به مدت 2 سال انجام شد.

اجرای برنامه های مشترک در حوزه های فرهنگی، مسابقات کتابخوانی، نمایشگاه، همکاری در برگزاری همایش های علمی و تخصصی، انجام پژوهش های مشترک برای شناسایی اولویت های گروه های هدف جهاد، همکاری در برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی از جمله مفاد این مصوبه است. تفاهم نامه

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.