انتشار توصیه فرهنگی روز طبیعت

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی توصیه فرهنگی روز ملی طبیعت برای نوسازی تمدن اسلامی توسط شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی منتشر شد.

در این توصیه که توسط شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی منتشر شده، آمده است:

حفظ محیط زیست یک شعار فکری و تقلیدی نیست که در دوران پسامدرن پدید آمده باشد، بلکه محور حیات بشری است که از آغاز ایجاد مکتب جهانی اسلام به او سپرده شده است. نام گذاری هوشمندانه یکی از آیینه های باستانی کشور به نام «سیزده در به در» به عنوان «روز ملی طبیعت» نشان از درک اهمیت این محور در ساختار تمدن نوین اسلامی دارد. این توصیه و در سه شعار زیر گردآوری شده است.

1. سبز به عنوان یک گره سبز به عنوان یک خانواده

یکی از آیین های این روز گره زدن سبزه و واگذاری آن به طبیعت است که در متون تاریخی فلسفه آن ها گره زدن زندگی با طبیعت برای سبز نگه داشتن برگ های زندگی است. نقطه شروع تمام زندگی انسان خانواده است که از طریق آن دنیا را می شناسد. خانواده سالم، با تقوا و فرهنگ، زیربنای استواری است که پایداری آن می تواند جامعه بشری را به دنیای سبز رهنمون سازد. این نهاد بنیادین که به تعبیر رهبری و محور تمدن نوین اسلامی است، یکی از مظاهر تجلی دروازه سیزده بوده است. روزی که خانواده با هم خانه را به دره و دشت ترک می کنند و تمام روز را با هم می گذرانند.

۲. شاداب مانند یک گل، شادمانه مانند یک جامعه

سیزده دروازه در متون و اسناد تاریخی با پیشوند «جشن»، «روز فرخنده» و امثال آن ذکر شده است و به برکت خالق طبیعت و آرزوی یکساله جمعی، جشن درخشش فرشته باران توصیف شده است. پر از مهربانی و برکت از دیرباز مردم در تمامی مناطق تحت پوشش حوض نوروزی سعی کرده اند این روز را در دامان طبیعت جشن بگیرند و با طبخ انواع غذاها و توزیع آن در بین مردم شادی خود را با همگان تقسیم کنند. در سخنان مقام معظم رهبری بر نشاط اجتماعی و زندگی با نشاط تاکید فراوانی شده بود، تا جایی که در توصیف سیره سعادتمند پیامبر اکرم (ص) ذکر شد که «محیط زندگی پیامبر هم محیط شادی بود، بازی بود. با مردم حتی مسابقه می داد و شرکت می کرد، همیشه در جمع سرحال بود، درد و اندوهش را در چهره خودش جلوی مردم آشکار نمی کرد.

3. بشیر مثل باران، خیرافشان مثل عامر

گرچه سیاست این توصیه بازنگری در آداب و رسوم و تلفیق کارکردهای این روز با محورهای ساختاری تمدن نوین اسلامی بوده است، اما آنچه بر نام این روز می درخشد کلیدواژه طبیعت است که فلسفه اساسی جشن سیزدهم است. با تشکر از خالق باران و بهار، خروج از خانه برای مشاهده سبزه لال، اصرار بر عبور از رودخانه ها و نهرها و غیره و برکت روز پیروزی باران بر آنچه در افسانه های باستانی «آپوش» یا شیطان نامیده می شود. از خشکسالی؛ همگی بر این نکته صحه می گذارند و نامگذاری این روز در تقویم اسلامی ایران بر همین اساس صورت گرفته است.

از سوی دیگر، آرمان «حفاظت از محیط زیست» وظیفه ای است که در آیات و منابع دینی بسیار به آن سفارش شده است و هر آنچه را که امروزه به عنوان محیط زیست می شناسیم به عنوان آیات خداوند یاد شده است. از آیه ابتدای این توصیه که زمین – و امکانات آن – را حقی جهانی در تمام اعصار و در محدوده جغرافیایی می داند تا آیاتی که در تعریف واژه محیط زیست همه چیز را مطیع و حلیم انسان می داند. . پس آبادانی زمین را وظیفه انسان می داند و کار را تا آنجا پیش می برد که زیاده خواهی از امکانات مسخره را سد راه تکامل در راه سعادت دنیا و آخرت می داند و نهی می کند. تخریب محیط زیست و دسته بندی کسانی که خدا آنها را دوست ندارد.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.