اهمیت تلاش در فرهنگ اسلامی

[ad_1]

یک استاد حوزه علمیه گفت: در فرهنگ اسلامی ما، تلاش می تواند یکی از معیارهای تعیین کننده و بسیار مهم یا حتی تنها معیار باشد، برای او معنا دارد، بنابراین خداوند همت ما را می بیند و می خرد و این بسیار مهم است. فرهنگ اسلامی و امیدواریم مردم کشورمان از این پس توجه بیشتری به این امر داشته باشند.

به گزارش ایسنا، در دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان آمده است:

به نام خدا

«خدایا در آن کوشش کن با شکر، و گناه بر آن با گذشت، و عمل بر آن با قبول، و عمل بر آن با گذشت، یا شنیدن شنوندگان». »

«خدایا تلاشم را در این ماه قدر بدان و گناهم را در این ماه ببخش و اعمالم را در آن بپذیر و عیبم را در آن بپوش ای فرمانبرترین شنوندگان».

حجت الاسلام والمسلمین مجید سینایی، استاد حوزه علمیه در تفسیر عبارت «اللهم بکوش شکرانه» می گوید: در فرهنگ اسلامی ما تلاش می تواند یکی از شاخصه ها و معیارهای تعیین کننده باشد. مهم یا حتی تنها معیار. چیزی جز تلاش برای او باقی نمانده است. فقط تلاش انسان برای او باقی می ماند.

وی ادامه داد: در دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان از خداوند می خواهیم که از زحمات ما تشکر کند. شکرگزاری به این دلیل است که هرگاه چیزی مورد قبول و سپاسگزاری قرار گیرد، ثواب دارد. اگر از زحمات انسان قدردانی شود به این معناست که از یک طرف تلاشش پذیرفته شده و از طرف دیگر از او تشکر می کند. و در این دنیا و آینده کشنده خواهد بود.

این استاد سمینار خاطرنشان کرد: ما در فرهنگ کنونی کشورمان، نه ایران، دنیای باستان، متأسفانه دلمان می خواهد کمتر کار کنیم، اما برای کسب سود زیاد حتی در آینده، سعی می کنیم چیزی بخوانیم یا بگوییم. ذکری که به آسانی به بهشت ​​برود و با اجتهاد و تلاش همراه باشد طبیعت ما نمی خواند. البته این یک موضوع فرهنگی دیرینه در کشورهای غربی بوده است.

حجت الاسلام سینایی تصریح کرد: در کشوری مانند ژاپن روزی 7 ساعت کار می کنند یا آلمانی ها ساعت های طولانی کار می کنند اما متأسفانه کار مفید ما به یک ساعت یا چند دقیقه رسیده است و برخی از آن اصطلاح استفاده می کنند مگر اینکه ما تراکتوری باشیم که این همه کار کنیم. .

وی افزود: از سوی دیگر به دنبال مشاغل کم زحمت اما پردرآمدتر و یا حتی برگزاری یک خدمت راحت و در عین حال دارای ثواب زیاد هستیم. در عین حال، مهم است که برای بهبود خود تلاش کنید، حتی اگر به مقصد خود نرسیدید. ممکن است انسان سال ها درس بخواند، اما به هدف مطلوب نرسد، اما تلاش در این درس باقی می ماند و خداوند برایش می خواهد.

این استاد حوزه علمیه گفت: انسان می تواند سال ها قرآن، عقیده، فلسفه یا احکام بخواند، اما به آن چیزی که باید نمی رسد و در این مواقع همیشه عده ای می گویند آنچه اتفاق افتاده، زیاد می خوانی، اما باید گفت که ما با تلاش و اجتهاد و جهاد توانستیم وجود داشته باشیم، سبز شویم و رشد کنیم. این بسیار مهم است که در فرهنگ امروزی ما باید به دانش آموزان، مردم و کارکنان به ویژه جوانان بیاموزیم که دوست داریم تجربه کنند.

حجت الاسلام سینایی یادآور شد: تلاش می کنیم رضایت همسر و فرزندان خود را جلب کنیم اما در نهایت ممکن است این اتفاق نیفتد اما تلاش می کنیم و خدا این تلاش را می بیند ممکن است برای خدمت به مردم تلاش کنیم اما نتیجه مطلوب حاصل نشده است که البته به ندرت اتفاق می افتد که تلاشی بی ثمر باشد اما با این اوصاف خداوند تلاش ما را می بیند و می خرد و این در فرهنگ اسلامی بسیار مهم است و امید است در کشور ما مردم بیشتر باشند.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.