اواپراتور چیلر چیست بیلدینگ پلاس

اواپراتور چیلر چیست – بیلدینگ پلاس
اواپراتور صفحه ای

آب نیز در کندانسور در جریان است و مبرد با گرفتن گرمای آب ، کاملا تبخیر شده و انرژی گرمایی آب به شکل گرمایی نهان به مبرد انتقال می یابد. مبدل حرارتی پوسته و لوله ، متداول ترین شکل اواپراتورها است. اواپراتور چیلر مدل پوسته و لوله یا به تعبیری Shell and tube، از جمله تجهیزات رایج و پرکاربرد در ساختار سیستم های تهویه مطبوع تلقی می گردد. احتمال ایجاد رسوب و یا کیپ شدن اواپراتور در نوع صفحهای آن بسیار بالاتر است. سیل کردن اواپراتورهای صفحهای دشوارتر بوده و تحمیل فشار در آنها پائینتر است. قابلیت تمیز کردن مکانیکی ناحیه آب گذرنده در اواپراتور پوسته و لوله سیلابی، یکی از مهمترین مزیت ها در طراحی این دسته از اواپراتورها می توان برشمرد. اواپراتور پوسته و لوله از نوع انبساط مستقیم به روغن این اجازه را می دهد تا به همراه مبرد در داخل لوله ها به سمت موقعیتی در چیلر که در آن مکان، مبرد و روغن از هم جدا شده و روغن به پمپ روغن برگشت داده می شود، به جریان درآید.

اواپراتور صفحه ای

در اواپراتور لوله ای قسمت اعظم هوا بدون تماس با سطح کویل سرد از آن عبور میکند ولی با افزودن پره هایی به لوله، سطوح تبادل حرارت به داخل فضای باز بین لوله ها نفوذ کرده و بصورت جمع کننده حرارتی عمل میکند و حرارت قسمتی از هوا را که معمولا با سطوح اولیه تماس نمیابد گرفته و به لوله هدایت میکند. چون تشکیل برفک بر روی کویل های، سرد کننده های هوایی که در درجات حرارت پایین کار میکنند غیر قابل اجتناب است و تشکیل برفک موجب محدود شدن مجرای بین پره ها و کند شدن جریان هوا در روی کویل میشود بایستی برای به حداقل رساندن احتمال محدود شدن جریان هوا در اواپراتور طرح شده برای کاربردهای با دمای پایین، فاصله پره ها بیشتر و تعداد آنها کمتر باشد (در حدود ۸۰ تا ۲۰۰ پره در هر متر) ولی در اواپراتورهای تهویه مطبوع و سایر کاربردهایی که در آنها دمای سطح کویل از دمای انجماد بالاتر است به دلیل عدم تشکیل برفک، پره ها حتی با فواصل خیلیکمتر نیز چیده میشوند. اواپراتورهای صفحهای افت فشار بالایی در مسیر عبور آب ایجاد میکنند که این موضوع باید در محاسبات هد پمپ سیرکولاتور لحاظ گردد. اواپراتورهای صفحهای لختی کمتری داشته و به همین دلیل زمان پاسخ در آنها کوتاهتر میباشد. ᠎This conte nt was g​ener᠎ated by G​SA​ C᠎onte᠎nt Generator DE᠎MO.

در حین این عبور ، دو ماده با هم تبادل گرمایی دارند.

اواپراتورهای صفحهای معمولا در زمان بروز ایراد قابلیت تعمیر نداشته و باید تعویض شوند. حجم مبرد مورد نیاز در صورت استفاده از اواپراتور صفحهای پائینتر است. دقیقا برخلاف نوع قبلی ، مبرد در محفظه قرار دارد و آب از لوله ها عبور می کند. در این اواپراتور ، مبرد از داخل لوله عبور می کند و آب در محفظه جریان دارد. یک ماده از داخل لوله ها و دیگری از محفظه عبور می کند. در حین این عبور ، دو ماده با هم تبادل گرمایی دارند. در صنعت چیلر ایران ، بیشتر از دو نوع مبدل حرارتی به عنوان اواپراتور چیلر استفاده می شود. مثلا اواپراتور صفحه ای که به صورت گسترده به عنوان گرم کن در صنعت فرایند استفاده می شوند از سیالات کاری مانند مخلوط های هیدروکربن ها و هیدروکربن های خالص استفاده می کنند. مبرد موجود در لوله ها به بخار تبدیل شده و آب سردتر می گردد. استفاده از اواپراتور پوسته و لوله به دلیل عمر بالا ، مقاومت در برابر فشار و حرارت زیاد و همچنین قیمت مناسب نسبت به انواع دیگر ، بسیار رایج است. بازدهی اواپراتورهای صفحهای نسبت به حالت پوسته لوله بالاتر است (البته به شرطی که کاملا تمیز بوده و دچار گرفتگی نشده باشد).

مطلب پیشنهادی

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و نرم افزارهای اورجینال

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و قابل انعطاف افزارهای اورجینال خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.