این شیرآلات برای متناسبسازی طراحی نشدهاند (6)

این شیرآلات برای متناسبسازی طراحی نشدهاند
بال ولو

به دلیل اینکه در اثر نیمه باز بودن فرسوده نمی شوند بنابراین نسبت به شیرهای دیگر مثل کشوئی و پروانه ای گزینه بهتری است. در بال ولو از عملگرهای مختلفی برای کنترل مستقیم یا غیرمستقیم در شیرآلات صنعتی استفاده می شود.اما به طور کلی نمی شود در سیستم های کنترلی از این قطعه استفاده کرد. در این نوع شیر، توپی آن از قسمت فوقانی مونتاژ میشود. همچنین از مزایای این شیر سایز کوچکتر و قیمت کمتر آن میباشد. بال ولو از لحاظ ساختار بدنه دارای انواع یک تکه، دو تکه و سه تکه هستند. این شیرها بر خلاف شیرهای دوراهه به سه لوله متصل می­شوند. اگر بخواهیم مقایسه ای عمل کنیم، شیرهای کروی (Globe Valves) در این مورد انتخاب بهتری هستند و به خوبی جریان را کنترل می کنند. اما اگر جریان کم فشار باشد شیرهای با توپی شناور (Floating) انتخاب بهتری هستند چرا که قیمت نسبتاً ارزان تری دارند. بنابراین قیمت شیر توپی فول پورت کمی گرانتر بوده و برای بسیاری از کاربریها نیاز به چنین هزینهای نیست. Post w​as creat᠎ed with GSA Con᠎tent Gen er at or  DEMO.

محدودیت بازه دمای عملیاتی قابل استفاده.

سیالات نیمه مایع معمولاً به سفت شدن تمایل داشته و داخل حفرههای شیر را مسدود میکنند که این امر گشتاور عملیاتی شیر را افزایش داده و در برخی موارد شیر را از کار میاندازد. به عنوان مثال اگر هدف ما تنظیم جریان باشد در کل شیر توپی شیر خیلی مناسبی برای این کار نیست و بهتر است از شیرهای دیگر مانند شیر پروانه­ای بهره گرفت. لازم به ذکر است بال ولو یا شیر توپی جوشی در مواردی همچون خطوط دریایی و مناطقی که باید از شیر به صورت دفنی استفاده شود کاربرد دارد. محدودیت بازه دمای عملیاتی قابل استفاده. ضمن اینکه در طراحی های پیشرفته این قطعات قابل تعمیر نیز هستند؛ که خود یک مزیت بزرگ برای این شیرها به حساب می آید. یکی دیگر از دلایل پرکاربرد بودن بال ولو آب بندی قابل قبول و دوام این قطعه می باشد.این قطعه به نسبت شیرآلات دیگر در جریان های آلوده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. ᠎This artic le h᠎as been created ​by GSA Con tent G ener​at᠎or ​DEMO !

شیرهای توپی با ورودی فوقانی معمولاً با تکنیک قالبریزی تولید میشود به همین دلیل پس از تولید باید تست NDE برای آن انجام شود تا از عدم وجود نقص در آن اطمینان حاصل گردد. اما در نهایت برای مواردی که نیاز به تعمیرات و سرویس شیر در خط لوله زیاد باشد استفاده از شیرهای با ورودی بالا (Top-Entry Ball Valves) بهتر است زیرا دسترسی راحت تری به توپی شیر خواهیم داشت. در این موارد، از عملگرهای چرخشی و فلکه برای باز و بسته کردن ولو استفاده می شود. مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد. شیرهای کروی از جنس فولاد ضد زنگ و کربن استیل ساخته شده و دارای قابلیت باز و بسته شدن سریع بوده و در نهایت از تعمیر و نگه داری راحتی برخوردار است.

جنس بدنه شیر توپی می تواند از برنج، فولاد، استیل و…

شیرهای متصل به لوله های گاز درون ساختمان ها معمولا از نوع شیرهای توپی هستند. در طراحی مدل بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) Side entry، بدنۀ شیر به گونه ای است که توپی آن از بخش های کناری وارد و یا خارج می شود. فشار سیالی که بر روی توپ وارد میشود، آن را به سمت نشیمنگاهها میراند، و باعث بسته شدن شیر میگردد. بال ولو اربیت معمولاً دارای سایزهای بزرگ بوده و نیازمند اپراتورهای برق میباشد، که نسبت به اپراتورهای یک چهارم شیرآلات توپی ارزانتر است. با وجود ورودی فوقانی دسترسی به توپ و نشیمنگاه برای تعمیر و نگهداری بدون نیاز به باز کردن شیر امکانپذیر میباشد، همچنین نیازی به جدا کردن شیر از خط لوله نیست. جنس بدنه شیر توپی می تواند از برنج، فولاد، استیل و… در شیرهای توپی استیل اتصال قطعات و فلنج ها به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. کنترل جریان در این شیر به وسیله یک قسمت متحرک دیسک مانند است که با قرار گرفتن در حفره ای به نام سیت باعث کنترل جریان سیال می شود. در طراحی این شیر ها از گردش نود درجه ای یک توپ تو خالی استفاده شده است که با جابجایی توپ جریان سیال قطع و یا وصل می شود.

مطلب پیشنهادی

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و نرم افزارهای اورجینال

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و قابل انعطاف افزارهای اورجینال خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.