بال ولو ( شیر توپی Ball Valves) چیست؟ (4)

بال ولو ( شیر توپی – Ball Valves) چیست؟
بال ولو

در پایان نیز با ذکر برخی از اساسی ترین مزایا و معایب این شیرها تلاش شد تا اطلاعات تکمیلی کاملی در اختیار مشتریان عزیز قرار گیرد. در این بخش شیرهای بال ولو فلوتینگ Floating ،شیرهای توپی ترونیون Trunnion، قطر کم( Reduced bore)، قطر زیاد (Full bore) و وی شکل (V-Shaped ball valve) به طور اجمالی مورد بررسی قرار می گیرد. این ذرات در حفره هایی در مجاورت بال Ball و سیت (Seat) حالت جامد پیدا کرده و سفت شوند. برای کاربردهایی که سیت elastomeric نامناسب هستند، مانند فشار بسیار بالا، دمای بالاتر از ۳۹۲ درجه فارنهایت، یا جایی که ذرات جامد در مایع وجود دارند، ولو های فلزی / فلزی (metal/metal) با پوشش کاربید تنگستن ساخته میشوند. در طراحی این شیرها، دو جزء مجزا وجود دارد. اکثر بال ولوها اگر در حالت نیمه باز باشند جریان مغشوش به وجود آمده و اگر برای مدت طولانی در این حالت قرار گیرند نشیمنگاه و توپی درون آن­ها آسیب می­بیند. وقتی دریچه توپی در مسیر جریان قرار دارد، امکان جریان را فراهم میکند درحالیکه وقتی شیر را 90 درجه میچرخانید، قسمت توپر توپ جریان را متوقف میکند. شافت نیز در بالای توپ وصل شده و اجازه می دهد تا با حرکت ربع گرد (90 درجه) از حالت باز به حالت بسته تغییر کند. ​Content has be᠎en cre ated by GSA᠎ C᠎on᠎te nt G᠎enerator Dem over᠎si᠎on᠎.

همین طور که گفتیم معمولاً از بال ولو برای کنترل جریان استفاده نمی شود، ولی از توپی های وی شکل و با اتصال به یک کنترل کننده نیوماتیکی یا موتور الکتریکی، می توان میزان جریان سیال را تا حدودی کنترل کرد. کنترل بهتر با نیروی کمتر. بیشتر شیرهای توپی از نوع عملکرد سریع هستند که برای راهاندازی آن به چرخش 90 درجهای دسته شیر نیاز دارد؛ اما در مورد شیرهای سایز بزرگ که نیروی زیادی برای باز یا بسته شدن آن نیاز دارد، از چرخدنده استفاده میشود. در طراحی توپی ترونیون، این توپی به طور کامل در محفظۀ داخلی فیکس شده و حرکت آن از هر چهار طرف محدود خواهد شد. بال ولوها از لحاظ ساختار بدنه و نوع و جایگیری توپی به چند دسته­ی مختلف تقسیم می­شوند. این شیرها برای مواقعی که فعالیت خط لوله بالا بوده و نیاز به تعمیرات و سرویس شیر زیاد است استفاده می­شوند تا با باز کردن قسمت بالایی شیر تعمیرات را انجام دهند. C onte​nt was created by GSA Con te nt Gen​er​at​or  Demoversion!

اما در نهایت برای مواردی که نیاز به تعمیرات و سرویس شیر در خط لوله زیاد باشد استفاده از شیرهای با ورودی بالا (Top-Entry Ball Valves) بهتر است زیرا دسترسی راحت تری به توپی شیر خواهیم داشت. بال ولو سه راهه (Three Way Ball Valve) : Ball Valve سه راهه از لحاظ ساختار توپی با شیر دو راهه که قبلاً درباره­ی آن بحث شد متفاوت است. وقتی که شافت حرکت می کند، یک باری بر روی توپ اعمال می شود که سبب فشرده شدن آن در مقابل سیت می شود. توپ در پوشش میانی شیر معلق بوده و توسط دو رینگ مختص بستن شیر در سر جای خود نگاه داشته میشود. بال ولو با توپی شناور (Floating Ball Valve) : در این نوع شیرها، توپی تقریباً به حالت شناور بوده و می­تواند درجای خود کمی حرکت داشته باشد. هنگامیکه فشار بالادست زیاد است کار با شیر فلوتینگ (FlOATING BALL VALVE) بسیار دشوار است.

شیرهای توپی بسیار کوچکتر از شیرهای دروازه ای هستند. باشد. شیر توپی به جهت تخصصی بودن استانداردهای طراحی حتما باید با راهنمایی یک متخصص انتخاب شود. اگر سرعت جریان خیلی در اولویت نباشد میتوانید بال ولو تبدیلی را انتخاب کنید چراکه مقرون به صرفهتر بوده و وزن آن نیز کمی سبکتر است. مدل یک تکه ساختمان ساده­تری دارد و ارزان تر است؛ اما به­علت یک تکه بودن تعمیر آن دشوار بوده و نمی­توان توپی را از آن خارج نمود و تعمیر یا تعویض کرد. بخش های مختلف یک شیر توپی استاندارد در تصویر زیر نشان داده شده اند. بسته به این که بال چگونه پشتیبانی میشود، شیرهای توپی در گروههای زیر قرار میگیرند. شیرهای توپی به اندازۀ شیرهای گلوب برای کنترل جریانات سیال دقیق نیستند زیرا به جای موقعیت های افزایشی، دارای چرخش های (0، 45 و 90 درجه) می باشند. از شیر گازی می توان برای کنترل جریان در هنگامی که سیال فقط گاز باشد استفاده کرد. این شیرها را می توان در خطوط مکش و تخلیه مبرد مایع در سیستم های سرمایش و تهویه مطبوع استفاده نمود.

مطلب پیشنهادی

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و نرم افزارهای اورجینال

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و قابل انعطاف افزارهای اورجینال خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.