باورهای غلط مردم در مورد حیات وحش باید اصلاح شود

[ad_1]

ایسنا/ کردستان رئیس حفاظت محیط زیست استان کردستان به مناسبت روز جهانی حیات وحش گفت: باید با اجرای برنامه های آموزشی بلندمدت، باورهای غلط مردم نسبت به حیات وحش اصلاح شود تا اقدامات موثری برای حفظ تنوع زیستی و حیات وحش استان انجام شود.

خیرالله مرادی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: 12 اسفند مصادف با 12 اسفند روز جهانی حیات وحش نام گذاری شده و شعار امسال آن «تولد دوباره گونه های کلیدی برای بازسازی اکوسیستم ها» است.

وی ادامه داد: این شعار بیانگر این است که زیستگاه ها و حیات وحش در اکثر نقاط جهان در وضعیت نامناسبی قرار دارند و در رابطه با زیستگاه ها و حیات وحش کشور و همچنین حیات وحش استان به جرأت باید گفت که جمعیت زیادی از افراد مختلف گونه های حیات وحش با کاهش جمعیت و حتی با انقراض مواجه هستیم.

مرادی خاطرنشان کرد: اگر جمعیت فعلی حیات وحش را با چند دهه اخیر مقایسه و مقایسه کنیم، متوجه می شویم که جمعیت گونه های مختلف جانوری روز به روز در حال کاهش و در آستانه انقراض است.

وی افزود: فعالیت های انسانی، ساخت و سازهای بی رویه، توسعه ناپایدار، سدسازی، راه سازی، معادن، رشد جمعیت انسانی، کشاورزی رونده و فعالیت های صنعتی و تولیدی در محدوده مناطق آزاد و تحت مدیریت سازمان منجر به کاهش و کوچک شدن می شود. زیستگاه های حیات وحش و جزیره ای شدن حیوانات به زیستگاه تبدیل شده است.

رئیس حفاظت محیط زیست کردستان گفت: کاهش تعداد گونه های جانوری باعث کاهش تنوع ژنتیکی آنها می شود و این امر مقاومت حیات وحش را در برابر بیماری ها، پدیده های طبیعی و غیرطبیعی کاهش می دهد.

وی افزود: استان کردستان در غرب ایران با مساحت 28203 کیلومتر مربع، 1.7 درصد از نوع اقلیمی و شرایط اقلیمی کشور، شرایط توپوگرافی خاص، وجود منابع متعدد آب و پوشش گیاهی مناسب به ویژه جنگل را به خود اختصاص داده است. پوشش در قلمرو استان کردستان محیط مساعدی را برای زیست پستانداران، پرندگان بومی و مهاجر و همچنین گونه های آبزی فراهم کرده است و از این حیث منطقه یکی از آسیب پذیرترین مناطق شکار محسوب می شود. کشور . .

مرادی تصریح کرد: همجواری با بخش‌های شمالی اگزون آناتولی یکی از مطلوب‌ترین و متنوع‌ترین زیستگاه‌های دوزیستان ایرانی است و تاکنون ۶ گونه از ۲۲ گونه دوزیست ایرانی در این منطقه از پوشش گیاهی شناسایی شده است. و غرب استان کردستان زیستگاه دو گونه بومی سمندر سوزان و سمندر زرد خالدار کردستانی است.

وی بیان کرد: از 197 گونه پستاندار شناسایی شده در کشور تاکنون 31 گونه در استان کردستان شناسایی شده است که در این میان گونه پلنگ و خرس قهوه ای به همراه دو گونه سمندر آتشی و سمندر زرد خالدار کردستان کلید خورده اند. و گونه های در حال انقراض .

وی در پایان خاطرنشان کرد: بهترین راه برای کاهش تهدید حیات وحش، حفاظت از زیستگاه آنها است که مهمترین اقدام برای آموزش مستمر جوامع محلی و بهبود وضعیت اقتصادی جمعیت محلی و ایجاد درآمدهای جایگزین از شکار غیرقانونی و تخریب زیستگاه است. .

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.