بررس تخصصی عملیات خمکاری مجله اطلاعات و تجهیزات صنعتی و تخصصی (2)

بررس تخصصی عملیات خمکاری – مجله اطلاعات و تجهیزات صنعتی و تخصصی
خمکاری بریک, خمکاری

در فرایند خمکاری تحمل کشسانی قطعه آهنی مورد بازبینی قرار می گیرد و همینطور اندازه خمی که در آن اتفاق می افتد، تا حدی که لایه روی ورق دچار ترک نشود و در نهایت شکسته شود، پس از اینکه فرآیند آنالیز و سنجش مقدار خمش قطعه فولادی مورد بررسی قرار گرفت با استناد به آن خم کاری انجام می شود. یکی از قطعه های فولادی بسیار مهم که در صنعت ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد ورق است. با فشار دادن پدال، یک میله فولادی که جای آچار را گرفته است، حرکت کرده و بر میلگرد نیرو وارد میکند. در روش برقی، حرکت آچار به کمک نیروی الکتریکی انجام میشود. ریل فیوز مینیاتوری در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه گردیده است. انواع مختلفی از دستگاه کمپرسور وجود دارد که سطوح مختلفی از نیرو را وارد میکنند؛ مانند دستگاه پرس مکانیکی، پنوماتیکی و هیدرولیکی. در هوای سرد و در شرایطی که دمای میلگردها از ۵ درجه کمتر باشد، باید از خم کردن آنها خودداری کرد. برای خرید میلگرد و یا دریافت مشاوره با کارشناسان ما در مجموعه آرتان فولاد ایرانیان و با شماره ۰۲۱۷۴۴۱۸۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

میلگرد که قطر آن برای فولاد موردنظر مناسب باشد.

میزان سرعت خم کردن میلگردها باید متناسب با نوع فولاد و دمای محیط اختیار شود. البته این کمان همیشه دارای یک درز باز است که تا این مرحله در محیط ورق کاری نیز امکان شبیه سازی وجود دارد. این فرایندی است که در آن محیط ورق فلز به داخل حفره قالب خم می شود. در این قسمت چگونگی قرارگیری قطعات لازم برای فرم دادن به خم میلگرد گفته میشود. به تغییر فرم ظاهری فلزات در اثر نیروی وارد آمده به فلز، خمکاری گفته می شود. این میزان از خمیدگی و مقاومت فولاد در برابر خم شدن به جنس و ضخامت محصول نیز بستگی دارد. از فولاد ابزار آبکاری شده برای اکثر مواد سخت بجز فولاد ضدزنگ و مواد نرم مانند مس و آلومینیم استفاده می شود. قالب های آنها سخت تر و سنبه های آنها آبکاری شده و مخصوص خم این دسته از ورق هاست. جهت انجام این فرایند نیازمند استفاده از یک سنبه و ماتریس از جنس فولاد آب داده می باشیم. استفاده از فلکههایی برای خمکاری میلگرد که قطر آن برای فولاد موردنظر مناسب باشد. خمکاری ورق فلزات، باعث میشود که فلز در جهت اعمال نیرو بوده دچار تغییر شکل پلاستیکی شود و هندسه ورق تغییر کند. ناودانی ها و سپری ها: ۲۵ برابر ارتفاع نیمرخ در صورتیکه خم در صفحه جان نیمرخ قرار گیرد و یا ۲۵ برابر عرض بال نیمرخ در صورتیکه خم در صفحه بال نیمرخ قرار گیرد.  Post has been gen erated  with the  help of G SA ᠎Co᠎nt ent  Genera᠎tor DE MO.

خمکاری انواع ورق، خم ورقهای فلزی، خم کردن لوله و دیگر متریال های صنعتی، امروزه با پیشرفت صنعت و مدرنیته توسط دستگاه های پرس CNC که دستگاه های حجیم و پر قدرت می باشند، صورت می گیرد. امروزه با پیشرفت برق آسای تکنولوژی و ورود کامپیوتر به عرصه تولید و استفاده از ماشین های خمکاری CNC، محصولات تولید شده با این فرآیند با دقت و کیفیتی بسیار بالا، به صورت چشمگیری افزایش یافته است .که در موارد زیر انواعی از این فرآیند و و روش انجام هر کدام از آن ها ذکر شده است. امروزه جهت رسیدن به شعاع معین وافزایش سرعت خم کاری از تجهیزات کمکی مانند غلتک نیز استفاده می کنند. با توجه به قیمت آهن، استفاده از روشهای اتوماتیک خمکاری میلگرد هزینههای شما را چندان زیاد نخواهد کرد، علاوه بر آن با انجام این کار سرعت و دقت کار خود را نیز خم بریک افزایش میدهید. عملکرد این دستگاهها به گونهای است که یک بازوی هیدرولیکی با وارد کردن نیرو میلگرد را خم میکند.برای این کار ابتدا نقطه عطف خم میلگرد را انتخاب کرده، فک نگهدارنده روی نقطه فیکس میشود و بازوی هیدرولیکی که حکم آچار F را دارد، حرکت کرده و میلگرد را خم میکند. صفحه خم کن میلگرد را از طریق پیچ های روی میز، ثابت کرده و با استفاده از آچار F شکل میلگرد ها را می توان به شکل و فرمهای مختلف خم نمود.

در این نوع ماشین میز به شکل یک دستگاه برقی درآمده است و حرکت آچار در این روش با نیروی الکتریکی انجام میشود. خمکاری ورق های فلزی عملی مکانیکی است که در آن به ورق فشار وارد شده و باعث خمش و زاویه دار شدن آن می شود. مکانیزم حرکت اهرم بسته به نوع ماشین متفاوت است، اما معمولاً توسط تنظیم یک پیچ که در بغل دستگاه قرار دارد؛ میزان دوران اهرم مشخص میشود. در این مقاله سعی شد تا مطالب جامعی در رابطه با فرآیند خمکاری میلگرد ارائه شود. در نهایت امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق، پاسخ سوالهایتان را دریافت کرده باشید. برای محاسبه طول کلی لوله، ابتدا لوله را مانند شکل زیر به 4 بخش تقسیم میکنیم، سپس هر طول هر بخش را جداگانه محاسبه کرده و در آخر همه را با هم جمع میکنیم. از طرفی خمکاری لوله با روش گرم گاهی موجب تغییر شکل نامناسب، بیضی شکل شدن، ایجاد چروکیدگی و عیوب دیگر می شود. در خطوط انتقال گاز آب و یا دیگر سیالات از دو نوع لوله توکار و روکار مورد استفاده قرار می گیرد. در اثر خمکاری، سطح داخلی تحت نیروی فشاری و سطح خارجی تحت نیروی کششی قرار میگیرد. هنگام خم کاری قسمت بیرونی ورق کاملا کشیده و قسمت داخلی ورق فشرده می شود.

مطلب پیشنهادی

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و نرم افزارهای اورجینال

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و قابل انعطاف افزارهای اورجینال خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.