تسکین دردهای اسکلتی عضلانی با استخوان درمانی

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی شواهد امیدوارکننده نشان می دهد که درمان استخوان می تواند درد اسکلتی عضلانی را کاهش دهد.

به گفته مدیکال اکسپرس، شواهد امیدوارکننده‌ای وجود دارد که استخوان‌درمانی، دستکاری فیزیکی بافت‌ها و استخوان‌های بدن، می‌تواند دردهای مرتبط با شرایط اسکلتی عضلانی را کاهش دهد، اما نتایج شواهد قطعی کمی برای حمایت از استفاده از ارتز در کودکان نشان می‌دهند. برای درمان میگرن یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) در دسترس است.

استخوان درمانی که برای اولین بار در اواخر دهه 1800 در ایالات متحده توسعه یافت، بر این اصل استوار است که ساختار (آناتومی) و عملکرد (فیزیولوژی) بدن در هم تنیده شده است و هدف آن ترمیم عدم تعادل در این زمینه است.

استخوان درمانی، مانند سایر انواع طب مکمل، در دهه اخیر به ویژه برای درمان اختلالات اسکلتی عضلانی بسیار رایج شده است. بنابراین، محققان می خواستند ایمنی و اثربخشی آن را برای شرایط مختلف ارزیابی کنند.

آن‌ها پایگاه‌های داده تحقیقاتی را برای بررسی‌های اصولی و تجزیه و تحلیل داده‌ها (فراتحلیل) کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده مرتبط منتشر شده در نوامبر ۲۰۲۱ جستجو کردند.

این مطالعه فقط شامل کارآزمایی‌هایی بود که توسط پزشکان آموزش دیده در زمینه ارتوپدی یا متخصصان ارتوپدی انجام شد.

این تحقیق نشان داد که 9 متاآنالیز بین سال‌های 2013 و 2020 انجام شد که شامل 55 کارآزمایی اولیه و 3740 شرکت‌کننده بود.

بررسی اصول استخوان درمانی در طیف وسیعی از شرایط، از جمله کمردرد حاد و مزمن غیر اختصاصی، گردن درد مزمن غیر اختصاصی، درد مزمن غیر سرطانی، سردرد اولیه و سندرم روده تحریک پذیر گزارش شده است.

نتایج تجزیه و تحلیل داده‌های تلفیقی نشان داد که درمان ارتوپدی در کاهش درد و بهبود عملکرد فیزیکی در کمردردهای حاد یا مزمن غیراختصاصی کمر و گردن و در دردهای مزمن غیر مرتبط با سرطان نسبت به سایر رویکردها مؤثرتر است.

سایر رویکردهای مقایسه ای شامل دارونما، استخوان درمانی ساختگی، نور، درمان لمسی درمان نشده، لیست انتظار، درمان مرسوم، فیزیوتراپی یا سایر اشکال طب مکمل است.

حجم نمونه کوچک، نتایج متناقض و تنوع زیاد در طرح تحقیق به این معنی است که شواهدی مبنی بر اثربخشی استخوان درمانی برای استفاده در کودکان مبتلا به شرایط مختلف از اختلال کم توجهی بیش فعالی گرفته تا آسم و قولنج نوزادی و درمان میگرن و روده تحریک پذیر. سندرم قابل قبول، محدود یا بی اثر بود.

هیچ عارضه جانبی جدی مرتبط با درمان در هفت مرور پایه که مورد ارزیابی قرار گرفتند گزارش نشد، اگرچه تنها دو مورد به عنوان اندازه‌گیری آنها توصیف شد.

محققان می‌گویند: «این بررسی اجمالی نشان می‌دهد که درمان ارتوپدی می‌تواند در درمان اختلالات اسکلتی-عضلانی مؤثر باشد، به‌ویژه با توجه به کمردرد مزمن غیراختصاصی و کمردرد در زنان باردار یا به تازگی زایمان کرده‌اند».

آنها افزودند: در مقابل، شواهد غیرقابل انکاری از بررسی های اصولی در تحلیل تأثیر درمان ارتوپدی بر بیماری های کودکان، سردرد اولیه و سندرم روده تحریک پذیر به دست آمد.

با این حال، با توجه به تعداد کمی از مطالعات، که برخی از آنها کیفیت متوسطی داشتند، مرور ما نیاز به بررسی‌ها و کارآزمایی‌های بالینی سازمان‌دهی‌شده و اصولی‌تر را نشان می‌دهد، که باید از دستورالعمل‌های خاصی برای استفاده از درمان‌های غیردارویی پیروی کنند. و توسعه آن تحت برخی شرایط و همچنین ایمنی آن تایید شده است.

نتایج در مجله BMJ Open منتشر شده است.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.