تشدید نظارت بر مراکز عرضه فرآورده های دامی در شب عید

[ad_1]

ایسنا/ کردستان رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار از تشدید کنترل و نظارت بهداشتی برای ایام نوروز و ماه مبارک رمضان سال 1401 در این شهرستان خبر داد.

هادی اسکندری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: برای حفظ سلامت و امنیت غذایی شهروندان و مسافران، طرح تشدید نظارت و کنترل بهداشتی بر مراکز عرضه فرآورده های دامی از 14 اسفندماه سال جاری آغاز و تا 15 اردیبهشت 1401 ادامه دارد. .

وی افزود: در چارچوب این طرح اکیپ های بهداشت عمومی شبکه دامپزشکی واحدهای توزیع و عرضه فرآورده های دامی، رستوران ها، غذاخوری ها، خودروهای مخصوص حمل فرآورده های با منشاء دامی و سایر اماکن را رصد و بازرسی خواهند کرد. محصولات با منشاء حیوانی با منشاء حیوانی. در دو نوبت صبح و بعدازظهر.”، به طوری که در این راستا و از ابتدای سال جاری تاکنون در بیش از 10 هزار بازدید، 14 تن فرآورده های دامی غیرقابل مصرف با تاریخ انقضا ضبط و معدوم شده است.

وی افزود: با تلاش مستمر تمامی همکاران در این زمینه 9 هزار و 969 راس دام سبک و سنگین به وزن تقریبی 320 تن مورد بازرسی قرار گرفت که از این تعداد بالغ بر 11 تن لاشه غیرقابل مصرف در کشتارگاه شهرداری کشف و معدوم شد. قبل از ورود به چرخه مصرف

مدیر شبکه دامپزشکی بیجار در خصوص نظارت بر کشتار طیور نیز اعلام کرد: با توجه به راه اندازی کشتارگاه طی چند ماهه، یک میلیون و 234 هزار و 137 قطعه گوشت مرغ کشتار و پایش شد که از 2 هزار و 500 تن، 14 هزار قطعه گوشت مرغ کشتار و پایش شد. کیلو گرم گوشت سفید کشف و ضبط شد.

وی تصریح کرد: بازدید 2000 محموله دامپزشکی از شهرستان توسط متخصصان قرنطینه از دیگر اقدامات در حوزه بهداشت عمومی شبکه دامپزشکی در سال 1400 بود.

اسکندری واکسیناسیون جمعیت دام در برابر بیماری های عفونی، بیماری های مشترک بین انسان و دام و به تبع آن کاهش تب مالت را از اقدامات قابل توجه عنوان کرد و افزود: بیش از 74 هزار راس بره مولد و 3 هزار و 700 راس دام سنگین علیه مالاریا، 117 هزار راس دام سبک و 2300 راس گاو سنگین علیه شاربن یا سیاه زخم، بیش از 122000 راس گاو سبک و سنگین در برابر تب برفکی، 140000 راس گاو سبک در برابر آبله، 278000 راس گاو سبک و سنگین در برابر طاعون لمپری و نشخوارکنندگان واکسینه شدند. هاری

وی با بیان اینکه تمامی خدمات در حوزه سلامت و مبارزه با بیماری ها به صورت رایگان ارائه شده است، یادآور شد: با مراقبت و پوشش مناسب، واکسیناسیون بیماری های فوق الذکر و سایر بیماری های عجیب و غریب تحت کنترل است و این شبکه مطابق با مفاد کنترل و پیشگیری بیماری نظارت و مراقبت منظم.

مدیر شبکه دامپزشکی در حوزه مدیریت بیماری های پرندگان، زنبورهای عسل و آبزیان تصریح کرد: واکسیناسیون بیش از 90 هزار قطعه پرنده بومی، بازدید مستمر متخصصان از واحدهای طیور، اجرای طرح عقیم سازی کود مرغی و استخدام کارشناس فنی مدیر هر واحد طیور اقدامات سال گذشته همه با هدف کنترل، پیشگیری و کاهش شیوع بیماری بود.

وی اقدامات در حوزه دارو و درمان را بسیار ارزشمند ارزیابی کرد و گفت: نظارت بر تامین و توزیع داروهای دامپزشکی، پیگیری توسعه مراکز واکسیناسیون کمی و کیفی، ایجاد کلینیک و داروخانه توسط بخش خصوصی و نظارت بر عملکرد مراکز خصوصی با بازدید و بازدید منظم اقداماتی بود که با تلاش شبانه روزی همکاران محقق شد.

اسکندری همچنین به اقدامات قرنطینه و امنیت زیستی اشاره و خاطرنشان کرد: تیم دامپزشکی بیجار در سال گذشته با صدور 201 پروانه جوجه کشی با ظرفیت 4 میلیون قطعه، صدور بیش از 2620 پروانه حمل دام، صدور بیش از 2 هزار مجوز برای حمل پرندگان زنده به کشتارگاه های طیور و صادر شده است. 250 مجوز بهداشتی برای وسایل نقلیه حمل و نقل دام، طیور و فرآورده های دامی با جدیت تمام انجام شده است.

وی فعالیت های شبکه دامپزشکی را قبل از شروع چرخه تولید فرآورده های دامی عنوان کرد و افزود: نظارت ما از لحظه تهیه نهاده های دامی در مراکز مبدأ شروع و تا آخرین مرحله یعنی مردم ادامه می یابد. جدول . . “

رئیس شبکه دامپزشکی در پایان از شهروندان و مسافران خواست فرآورده های دامی مورد نیاز خود را از مراکز مجاز و تحت نظارت دامپزشکان تهیه و در صورت مشاهده موارد مشکوک در زمان خرید گزارش دهند.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.