تعداد مقالات «بی اعتبار» در ایران و جهان افزایش یافته است/ ایران پس از چین در رتبه دوم قرار دارد

[ad_1]

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی با بیان اینکه در سال های اخیر تعداد مقالات بی اعتبار نه تنها در ایران بلکه در جهان افزایش یافته است، گفت: بیشتر است و بعد از چین در رتبه دوم قرار داریم. در این رابطه.

به گزارش ایسنا، دکتر محسن شریفی در پنجاه و پنجمین اجلاس معاونان پژوهشی دانشگاه ها و روسای پژوهشگاه های سراسر کشور که امروز با حضور وزیر علوم در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، به تشریح وضعیت آمار تولید علم در این دانشگاه پرداخت. والدین.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر وضعیت تولیدات علمی در کشور همواره رو به رشد بوده است، تصریح کرد: 76 هزار مقاله در اسکوپوس و 70 هزار مقاله در وب آو ساینس ثبت شده است. روند وزارت آموزش و پرورش همانند روند تولید علم در کشور بوده است. ما در رتبه های پانزدهم و شانزدهم جهان هستیم که در دو پایگاه استنادی معتبر گزارش شده است. رتبه 16 استنادی هم داریم که رتبه قابل قبولی است. سهم ما از تولید علمی جهان 2.1 درصد است که افزایش خواهد یافت.

شریفی ادامه داد: از نظر کیفیت مقالات و مقالات پراستناد، مشارکت ما از میانگین جهانی 3.7 بالاتر است و نشان می دهد که فعالیت های انجام شده برای ارتقای کیفیت مقالات مثمر ثمر بوده است. از نظر مشارکت بین المللی نیز در حال رشد بوده ایم و به 35 درصد رسیده ایم.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم یکی از برنامه ها را ورود مجلات به شاخص های بین المللی دانست و گفت: در حال حاضر 109 مجله علمی در نمایه های معتبر نمایه شده اند. این یک آمار کوچک است و باید با تلاش بیشتر افزایش یابد.

شریفی گفت: افزایش تولید علم نیز منجر به آفات می شود. در کنار رشد علمی ما، آفتی به نام مقالات بازتوییت شده یا بی اعتبار وجود دارد.» متأسفانه بسیاری از نشریات خارجی به دلایل مختلف مقالات را پس می دهند و حیف است که آمار تولیدات علمی ما آسیب ببیند.

وی ادامه داد: آمار ما در حوزه مقالات بی اعتبار 926 مقاله در دوره های مختلف است و از این نظر رتبه هفتم و هشتم دنیا را داریم. بررسی روند نشان می دهد که در سال های اخیر نه تنها در ایران بلکه در جهان این آمار افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی پژوهشی وزارت علوم هشدار داد: باید مراقب این موضوع باشیم و تذکرات و آموزش‌های مناسب بدهیم و محققان توجه داشته باشند که مقالات خوبی که دارند این مشکل را ندارند. به عدم رعایت. موسساتی نیز برای نظارت و گزارش در این زمینه ایجاد شد.

وی گفت: وقتی به تعداد مقالات بازتوییت شده در مقابل کل خروجی علم نگاه می کنیم، می بینیم که متاسفانه رتبه ما بالاتر است و از این نظر بعد از چین در رتبه دوم قرار داریم و باید بیشتر مراقب باشیم.

شریفی اقداماتی از قبیل توسعه کمی و هدفمند مجلات، ارزیابی مجلات، بین المللی سازی و حمایت های مالی و همچنین اقدامات مستمر برای تقویت و ارتقای مجلات علمی و همچنین ایجاد کد DOR واحد برای مقالات منتشر شده در مجلات ذکر کرد. موضوع مهمی در نظر گرفته شد که نشریات باید از آن استفاده کنند. 80 پایگاه داده شاخص بین المللی مختلف وجود دارد که انتشارات باید دریافت کنند و سپس می توانند به Scopus و WOS وارد شوند. بنابراین، نشریات باید به این موضوع توجه زیادی داشته باشند.

وی به حمایت های مختلف نشر اشاره کرد و گفت: سال گذشته 584 میلیون تومان برای نشر اعلام کردیم. ما همچنین از آنها در جشنواره‌ها حمایت می‌کنیم و مقرراتی را در مورد هزینه پردازش مقالات بر اساس دسترسی آزاد تدوین می‌کنیم تا نشریات بتوانند سهمی از هزینه‌های چاپ خود را دریافت کنند.

مدیرکل دفتر امور سیاست گذاری و برنامه ریزی وزارت علوم با بیان اینکه بیشتر پژوهش های ما متولی تحصیلات تکمیلی است، گفت: بنابراین پایان نامه ها و پایان نامه ها باید با همکاری آموزش و پرورش به نیاز کشور برود. و معاونان پژوهشی». 17 فعالیت در حوزه معاونت آموزشی و 16 فعالیت در حوزه معاونت پژوهشی قابل انجام است و بر این اساس آیین نامه الزامات پایان نامه تدوین شد.

وی به موضوع بسیار مهم اخلاق در پژوهش اشاره کرد و گفت: باید برای کاهش تخلفات، گزارش دهی، برگزاری کارگاه ها و… تدابیری اندیشیده شود. علاوه بر این باید اقدامات قانونی در این زمینه انجام شود. نامه اخلاق ابلاغ شده است و باید به دانشجویان و اساتید ابلاغ شود. در مورد نشریات نامعتبر و لیست سیاه نیز باید اطلاعات لازم ارائه شود.

شریفی تلاش های انجام شده برای حذف همایش های جعلی را موفقیت آمیز توصیف کرد و گفت: همایش های دروغین و رسمی با تلاش هایی که انجام شده تقریباً تثبیت شده است؛ اما باید در دانشگاه ها دقت بیشتری داشته باشیم و از برگزاری همایش های جعلی پرهیز کنیم و امتیازی برای آن در نظر نگیریم.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم تقویت جایگاه واحدهای پژوهشی در نظام علم و فناوری را موضوع مهمی دانست و گفت: واحدهای پژوهشی متعددی مانند ملی وجود دارد. موسسات تحقیقاتی و ما باید مقرراتی برای ارتقای پژوهشگاه ها در راستای رسالت تعریف کنیم.

وی در پایان به توسعه مراکز تحقیقاتی در زمینه شبکه سازی و تقویت ارتباط با دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: تدوین مقطع دکتری پژوهش محور دستور کار بود.

ادامه داد

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.