رعایت امنیت؛ یک اصل ضروری در محل کار

[ad_1]

رعایت امنیت؛  یک اصل ضروری در محل کار

تحقیقات نشان می دهد که سالانه بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند و بسیاری نیز به شدت مجروح می شوند. بهداشت حرفه ای و بهداشت و ایمنی شغلی موضوعات کلیدی هستند و مقدمه حقوق کار با تامین ایمنی شروع می شود.

به گزارش ایسنا، 28 آوریل هر سال به عنوان «روز جهانی ایمنی و سلامت در کار» گرامی داشته می شود. این ابتکار توسط سازمان بین المللی کار (ILO) از سال 2003 با هدف ترویج کار ایمن، سالم و کافی راه اندازی شده است.
طبق آمار سالانه 13 هزار حادثه کار در کشور رخ می دهد که از این تعداد حدود 800 مورد منجر به فوت می شود.
حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است: ایمنی و سلامت در محیط کار مستلزم مشارکت معنادار همه شرکای اجتماعی و دولت‌ها است و این امر در بهبود مستمر مسیر ارتقای شاخص‌های ایمنی و بهداشت حائز اهمیت است. محل کار، دستیابی به رفاه اجتماعی کارگران است و جامعه را نیز همراهی خواهد کرد.
وی با اشاره به روز جهانی ایمنی و سلامت در کار گفت: ارتباط و گفت‌وگوی اجتماعی بین متولیان امر ایمنی و سلامت در محل کار، همراه با نقش فعال شرکای اجتماعی، بهبود سیاست‌ها و راهبردهای ایمنی و سلامت در محل کار را افزایش می‌دهد. در کشور کار کنند. ، راه را برای اجرای موثر برنامه های ترویج فرهنگ ایمنی و بهداشت حرفه ای هموار می کند.
بر اساس آمار وزارت کار، امراض و حوادث ناشی از کار، سالانه میلیون‌ها کارگری که در فعالیت‌های اقتصادی سخت کار می‌کنند جان خود را از دست می‌دهند که معادل مرگ 7600 کارگر در روز است و اثرات زیان‌بار این قربانیان به صورت مستقیم است. حوادث و هزینه های غیرمستقیم آسیب های اجتماعی و اقتصادی و گسترش فقر در جوامع رخ می دهد.
فعالان و کارشناسان کارگری تاکید دارند در کارگاه های کوچک و متوسط ​​که تصادفات و مشکلات ایمنی بیشتر است باید بحث بهداشت حرفه ای تقویت شود و این امر با توجه به آمادگی اتحادیه ها قابل انجام است.

رعایت امنیت؛  یک اصل ضروری در محل کار

ابوالفضل اشرف منصوری – کارشناس ایمنی کار – در گفت وگو با ایسنا، ارتقای سطح آموزش و آگاهی نیروی کار را کاهش آمار تصادفات می داند و می گوید: یکی از موارد شکست در این زمینه آگاهی و اطلاع رسانی و آموزشی پایین است. فقر . نشان داده شده است که فرهنگ پایین ایمنی در کار در بروز حوادث کار موثر است.
وی بر لزوم حفظ ایمنی کار کارکنان ایمنی و بهداشت کار تاکید کرد و افزود: متأسفانه ایمنی کار کارکنان ایمنی و بهداشت کار با اعمال مقررات و مقررات ایمنی در معرض تهدید قرار گرفته و در صورت تمایل به پیشگیری و یا پیشگیری از موارد خطرناک کار، مواجه با از دست دادن شغل.
اشرف منصوری خواستار همکاری و مشارکت همه متولیان امر در حوزه ایمنی در کار از جمله وزارت کار، وزارت راه و شهرسازی و سازمان تامین اجتماعی شد و گفت: اگر همه دستگاه ها با هم همکاری کنند، در کاهش حوادث کار موثر خواهد بود».
پیش از این علی حسین رعیتی فرد، معاون روابط کار وزیر کار، حفاظت و ارتقای ایمنی در کار را از برنامه های جدی وزارت کار عنوان کرده بود و گفته بود: آمار حوادث ناشی از کار در کشور کمتر از میانگین جهانی است. و با بهبود ایمنی محل کار، باید آمارهای موجود را کاهش دهیم.
وی با اشاره به تشکیل کمیسیون حمایت از افراد، ایمنی و بهداشت کار برای حمایت از نیروی کار، گفت: نظارت بر کارخانجات و آموزش مستمر کارگران باید در دستور کار قرار گیرد تا شاهد حوادث ناشی از کار نباشیم.
بر اساس ماده 95 قانون کار، نظارت مستمر بر حوزه ایمنی کار بر عهده کارفرمایان است که باید شرایط حمایت از کارگران را به دقت رعایت کنند.
به گزارش ایسنا، طی هفته های اخیر آیین نامه اجرایی تبصره 2 قانون کنوانسیون ایمنی و بهداشت کار در یکصد و هفتاد و ششمین جلسه شورای عالی حفاظت فنی تدوین و پس از بررسی اعضای شورا به تصویب رسید.
انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.