سنگ ضمانت بانکی، به پای علما

[ad_1]

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای عدم پذیرش دارایی های نامشهود از شرکت های دانش بنیان به عنوان وثیقه تسهیلات بانکی را از مهم ترین مشکلات این شرکت ها دانست.

سیدحسن هاشمی در گفت وگو با ایسنا، ضمن ابراز امیدواری برای حل مشکلات شرکت های دانش بنیان در سالی که «تولید» نام دارد، گفت: رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر بارها بر تقویت اقتصاد تاکید کرده اند. مبتنی بر دانش و در سال جدید با اشاره مستقیم به موضوع تولید دانش و ایجاد اشتغال، سیاست کلی کشور را در این زمینه تعریف کرد.

رشد اقتصاد دانش بنیان مستلزم رشد اقتصاد کسب و کار دانش بنیان است

وی افزود: طبیعتا برای رشد اقتصاد دانش بنیان نیاز به رشد و تقویت اقتصاد شرکت های دانش بنیان و توسعه فعالیت ها و تاثیر آنها در حوزه هایی مانند تولید، صنعت و خدمات داریم و ضروری است. افزایش گردش مالی این شرکت ها و مشارکت آنها در اقتصاد». .

خرید تضمینی دولت تنها بخش کوچکی از پایگاه دانش را احیا می کند

رئیس سازمان نصر با تقدیر از رویکرد رئیس جمهور در حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: این اقدام ارزشمندی است که آقای رئیسی به وزارتخانه ها دستور داده تا نمونه ها و استانداردهای ملی تولید شرکت های دانش بنیان را به جای محصولات خارجی خریداری کنند. اما البته این تضمین خرید را تضمین می کند.” ، تنها از تعداد کمی از شرکت ها حمایت اقتصادی خواهد کرد و ممکن است شامل همه 6700 شرکت نباشد.

هاشمی افزود: بازار محصول دانش بنیان فقط نهادهای دولتی نیست و این شرکت ها باید با تامین منابع لازم بتوانند بازار محصول خود را توسعه و اقتصاد خود را تقویت کنند.

باید منابع مالی را تامین کنیم و از تسهیلات بانکی استفاده کنیم

هاشمی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان برای توسعه اقتصاد خود نیاز به تامین منابع مالی و استفاده از تسهیلات بانکی دارند که در این زمینه دولت مصوبات حمایتی مختلفی دارد و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز تسهیلاتی ارائه کرده است اما متاسفانه بسیاری از شرکت ها فاقد این هستند. ” پشتیبانی کوتاه است

دانش‌سازان خط تولید ندارند، دانش و فناوری دارند

وی درباره علت این اتفاق گفت: دریافت این تسهیلات حمایتی نیازمند ضمانت‌نامه‌ها و ضمانت‌های مورد تایید شبکه بانکی است که قابل ارائه به شرکت‌های دانش‌بنیان به‌ویژه شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و طراحی نرم‌افزار نیست. “

وی افزود: این شرکت ها مانند کارخانه هایی نیستند که خطوط تولید، تجهیزات و دستگاه هایی داشته باشند که بتوان از آنها به عنوان ضمانت نامه بانکی استفاده کرد، بلکه دارایی آنها مغز آنهاست و برای دریافت تاییدیه دانش بنیان بودن ارزش دارد که به این دارایی اعتماد کنند. .” دارند.

پیشنهاد سازمان نصر برای حل یک مشکل اساسی

مسئول سازمان نظام صنفی رایانه ای ادامه داد: با توجه به این شرایط باید سازوکاری وجود داشته باشد تا این دارایی نامشهود شرکت های دانش بنیان ارزش گذاری و به عنوان سرمایه رسمی در اداره ثبت تجارت ثبت شود تا شناسایی شود.

هاشمی افزود: علاوه بر این اقدام، تعیین سازوکاری برای ارائه ضمانت نامه های بانکی ضروری است. متأسفانه بانک ها دارایی های نامشهود را به عنوان وثیقه قبول نمی کنند، حتی اگر به عنوان سرمایه سهام ثبت شوند.

هاشمی ادامه داد: راهکار پیشنهادی ما این است که صندوق نوآوری و شکوفایی با کمک صندوق های پژوهش و فناوری در سراسر کشور و با همکاری تشکل های تشکل های صنفی فناوری اطلاعات استان ها نسبت به رفع این مشکل اقدام مشترک انجام دهند. شرکت ها».

صدور ضمانت نامه توسط صندوق ها در ازای پذیرش دارایی های نامشهود

وی گفت: این صندوق ها می توانند دارایی های فکری شرکت های دانش بنیان را ارزش گذاری کرده و در ازای پذیرش آن به عنوان وثیقه، ضمانت نامه های پرداخت مورد قبول بانک های عامل را صادر و در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهند.

وی با اشاره به فراهم بودن سامانه فناوری اطلاعات کشور برای همکاری در ارزش گذاری دارایی های نامشهود دانشگاهیان، گفت: با اجرای این طرح، شرکت های دانش بنیان می توانند وجوه پژوهش و فناوری صادر شده در قبال دارایی های نامشهود خود را با ضمانت معمول تضمین کنند. ارائه بانک و بهره مندی از تسهیلات بانکی.

رئیس سازمان نصر همچنین ابراز امیدواری کرد با همکاری نهادهای مسئول، این طرح محقق شود و گام بلندی در راستای تحقق شعار سال و رشد اقتصاد دانش بنیان کشور برداشته شود.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.