علت شکل گیری رابطه مثلثی و راههای پیشگیری

پیشگیری از رابطه مثلثی, منظور از روابط مثلثی چیست, جلوگیری از نفر سوم شدن در رابطه

رابطه مثلثی چیست

 

روابط مثلثی بلای جان خانواده های امروزی 

رابطه مثلثی معمولا به دلیل کمبودهای یکی از زوجین در ازدواج یا اختلافات و تنش های پشت سر هم در رابطه زناشویی ایجاد می شود. برخی از زوجین برای حل مشکلات و درد دل کردن وارد رابطه با نفر سوم می شود و برخی دیگر ترجیح میدهند کمبودهایشان در ازدواج را با ورود نفر سوم تامین کنند. 

رابطه مثلثی همانطور که از نامش پیداست به معنی وارد شدن نفر سوم به  حریم خصوصی زوجین است که نوعی خیانت محسوب می شود. 

عدم آگاهی و عدم توانایی یکی از زوجین در مدیریت اختلافات زناشویی میتواند نفس زندگی را بگیرد و ورود نفر سوم به این رابطه آسیب های بیشتری به کانون خانواده به خصوص فرزندان وارد می کند و در اغلب موارد با آشکار شدن رابطه ، زوجین به سمت طلاق می روند. 

 

 عشق‌های مثلثی چیست, رابطه مثلثی چیست, نشانه های وجود نفر سوم در رابطه

نحوه شکل گیری رابطه مثلثی

 

رابطه مثلثی چگونه شکل می گیرد؟

گاهی اوقات یکی از زوجین به جای حل اختلاف ترجیح می دهد واردیک رابطه موازی شود و به همسرش خیانت کند و کمبودهایش را در رابطه فعلی با فردی دیگر جبران نماید.  

به طورکلی می توان گفت زمانی که زن و شوهر نمی توانند مشکلاتشان را به تنهایی حل کنند و شناخت کافی از هم ندارند دست به دامن نفر سوم می شوند. 

 

در صورتی که یکی از زوجین به این نتیجه برسد که حل کردن مشکلاتشان از عهده خودشان خارج است برای حل اختلافات و مشکلات زناشویی شخص سومی را وارد رابطه کند یا با او مشورت و درد دل کند و او را همدم مشکلات خودش بداند ، رابطه مثلثی شکل می گیرد.

افزایش روابط اجتماعی ، روابط کاری و گسترش شبکه های اجتماعی باعث شده است که مرد یا زن راحت تر بتواند سفره دل خودش را برای شخصی دیگر باز کند. 

 

شاید در ابتدا هدف فرد صرفا درد دل کردن و سبک شدن باشد ولی با ادامه دار شدن این صحبت ها ، وابستگی عاطفی بین دو نفر ایجاد می شود که میتواند خانمانسوز و از بین برنده ازدواج باشد. رابطه مثلثی که به قصد حل کردن مشکلات شروع شده است نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه در اغلب موارد منجر به خیانت عاطفی و در موارد عمیق تر منجر به خیانت جنسی می شود. 

 

, روابط عاطفی مثلثی, عشق‌های مثلثی چیست, رابطه مثلثی چیست

عواقب رابطه مثلثی

 

عواقب رابطه مثلثی

براساس تجریبات و مشاهداتی که مشاورین در این زمینه داشته اند ، رابطه مثلثی هیچگاه به نتیجه مطلوب نمی رود و معمولا زندگی زوجین را با عواقب جبران ناپذیر ، دگرگون میکند.

 

ایجاد وابستگی در رابطه مثلثی

یکی از مهم ترین عواملی که سبب ایجاد وابستگی بین دو نفر می شود ، درد دل کردن است. مسلما زمانی که شروع به درد دل کردن با نفر سوم می شوید ، احساسات عمیق خود را بروز میدهید و صراحتا مشکلاتتان را بیان می کنید و نفر سوم هم برای این که بتواند به شما کمک کند شروع به هم دلی و درک عمیق شما می کند. 

 

در این گونه موارد اغلب افراد جایگاه واقعی خودشان را فراموش کرده و درگیر احساسات بین شان می شوند و به هم وابستگی پیدا میکنند. 

این وابستگی با نفر سوم به معنای طلاق عاطفی بین زن و شوهر خواهد بود که به جای بهتر شدن رابطه زناشویی، شرایط را به سمت بدتر شدن سوق می دهد. 

 

مشاوره های جهت دار

شخصی که به عنوان نفر سوم وارد رابطه شده است در اغلب موارد تخصص کافی برای حفظ فاصله و عدم ایجاد رابطه احساسی یا مشاوره مشکلات خانوادگی ندارد ، ممکن است تعصبات جنسیتی داشته باشد یا خودش از روی علاقمندی که به شخص مقابل پیدا کرده است شروع به مشاوره های جهت دار کند که شعله اختلاف بین زوجین را بیشتر کند .

 

خیانت عاطفی و خیانت جنسی

بدترین عواقب رابطه مثلثی بروز خیانت است. زمانی که شخص سوم از معایب، محاسن ، خواسته ها ، ترجیحات یا قلق های روجین مطلع شود میتواند  طرف مقابل یا همسرش را با دانشی که دارد به خودش وابسته کند و باعث دوری زوجین از یکدیگر و وابستگی یکی از آن ها به خودش شود که نتیجه ای به جز خیانت و طلاق در پی ندارد. 

 

پیشگیری از رابطه مثلثی

مهم ترین کاری که برای پیشگیری از ایجاد یک رابطه مثلثی می توانید انجام بدهید این است که به جای درد دل کردن با دیگران زمانی را برای حل مشکلات و گفتگو با همسرتان اختصاص دهید و خودتان را موظف بدانید تا به درددل های او گوش دهید. 

 

اگر مشکلی دارید که باعث جر و بحث و دعوا شده ، مدتی را آتش بس بدهید و از هم دور شوید تا خشمتان فروکش کند ، به جوانب مشکل فکر کنید ، علت را پیدا کنید و برای حل و فصل مشکل با هم گفتگویی صمیمانه به دور از کنایه زدن و پیش داوری داشته باشید. 

صبر کنید همسرتان صحبتش تمام شود و سپس شما صحبت کنید و از او بخواهید تا اتمام حرفتان سکوت کند سپس نظرتان را درباره مشکل ایجاد شده و روش حل آن به اشتراک بگذارید.

 

در صورتی که بعد از یکی دو بار گفتگو نتوانستید به نتیجه مشترکی برسید از یک جلسه مشاوره زوج درمانی استفاده کنید تا نقطه نظرات یک متخصص را در این مورد بشنوید  .

برای درددل کردن در مورد مسائل خصوصی زندگیتان به اطرافیان اعتماد نکنید ، احتمال این که بین شما و شخصی که با او در حال درد دل کردن هستید وابستگی عاطفی ایجاد شود وجود دارد. 

 

احتمال این که درد دل کردنهایتان با دوست یا یکی از اقوام هم جنستان فرصتی به او بدهد که خودش را به همسرتان نزدیکتر کند و با شناختی که از حرفهای شما بدست آورده است خودش را نیمه گمشده او نشان دهد  بسیار زیاد است .

 

 منظور از روابط مثلثی چیست, جلوگیری از نفر سوم شدن در رابطه, عواقب و معایب رابطه مثلثی

پیشگیری از رابطه مثلثی

 

نقش همسر در پیشگیری از رابطه مثلثی

مهم ترین عامل خیانت و ایجاد یک رابطه مثلثی از بین رفتن صمیمت بین زوجین و مجال درددل نکردن و اختصاص ندادن وقت برای گفتگو در زندگی مشترک است. زندگی مشترک مثل نهالی نوپا است که نیاز به توجه و مراقبت هر روزه دارد.

اگر حس میکنید نیاز دارید که رابطه دیگری را شروع کنید یعنی نیازی دارید که در ازدواجتان برآورده نمی شود. 

برای این که مانع از کمرنگ شدن صمیمیت بین خودتان شوید نیازها و خواسته های همسرتان را شناسایی کرده در موردش با هم صحبت کنید. 

 

سعی کنید مهارت گفتگو و حل مسئله را در خودتان بهبود ببخشید تا یاد بگیرید که می تواند در ارامش گفتگو کرد و مشکلات را حل کرد. 

به فکر رشد و پیشرفت همزمان هم  باشید و کارهایی را به صورت مشترک با هم انجام دهید و به همسرتان نشان دهید که حضورش و نظرش برایتان مهم است و نقشی کلیدی در زندگی شما دارد. 

 

اگر به صورت عملی و کلامی به همسرتان ، احساس دوست داشتنی بودن را القا کنید و به او و افکارش و فعالیت هایش احترام بگذارید به فکر رابطه خارج از ازدواج نمی افتد. 

به خودتان اهمیت بدهید ، اجازه ندهید غرق شدن در امورکاری ، فعالیت های خانه و مسئولیت فرزندان باعث کاهش جذابیت های ظاهری و اخلاقی و رفتاری شما شود.

زبان مشترک با همسرتان داشته باشید، در مورد تفسیرتان از خیانت ، وفاداری و همراهی با همسرتان صحبت کنید.

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

مطلب پیشنهادی

علل، پیامد و راههای پیشگیری از خیانت توافقی

مجموعه: کوچه پس کوچه های تفاهم خیانت توافقی چیست   خیانت توافقی چیست؟ دلایل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.