غیرنظامیان در جنگ چه حقوقی دارند؟

[ad_1]

غیرنظامیان در جنگ ها نقش خصمانه ای ندارند، اما با شروع جنگ ها تلفات بیشتری را متحمل شدند و حقوقشان پایمال شد. نمونه هایی از این جنگ ها، حمله نظامی عراق به ایران، حمله عربستان به یمن یا حمله روسیه به اوکراین بود.

به گزارش ایسنا، «حقوق بین‌المللی بشردوستانه» یا «حقوق بشردوستانه بین‌المللی» که با نام‌های «قانون جنگ» یا «قانون درگیری‌های مسلحانه» نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از قوانینی است که به دنبال روش‌های بشردوستانه برای محدود کردن آثار درگیری‌های مسلحانه است. این شاخه از قانون از کسانی که در جنگ شرکت نمی کنند یا قبلاً از جنگ خارج شده اند حمایت می کند و روش ها و روش های درگیری را محدود می کند. به عبارت دیگر، حقوق بین الملل بشردوستانه به دنبال جلوگیری از خشونت بیش از حد در جنگ ها از طریق وضع مقررات است. برای این منظور، حقوق بشردوستانه حق کشورها را برای استفاده از سلاح ها و روش ها محدود می کند و از قربانیان درگیری های مسلحانه حمایت می کند.

تمایز بین حقوق بشردوستانه بین المللی و حقوق بشر مهم است. حقوق بشر، برخلاف حقوق بشردوستانه بین‌المللی، در زمان صلح اعمال می‌شود و ممکن است بسیاری از مقررات آن در جریان درگیری مسلحانه به حالت تعلیق درآید. علاوه بر این، حقوق بشر در چارچوب حقوقی روابط بین دولت و شهروندان گنجانده شده است، اما حقوق بشردوستانه معمولاً، اما نه همیشه، با روابط بین دولت و شهروندان متخاصم آن مرتبط است.

نیروهای غیرنظامی بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه افرادی هستند که عضو هیچ نیروی نظامی نیستند و هیچ نقش خصمانه ای در وضعیت جنگی ندارند. این افراد در زمره افراد غیر رزمی قرار می گیرند و در برابر آثار جنگ و اشغال نظامی تا حدی از حمایت قانونی برخوردارند.

با توجه به اجرای عملیات نظامی در درگیری‌های مسلحانه بین‌المللی و غیر بین‌المللی، حقوق بشردوستانه بین‌المللی دو گروه از افراد را متمایز می‌کند، تا حدی به دلیل محافظت پیش‌بینی‌شده از افراد – اعم از نظامی و غیرنظامی. دسته اول افرادی هستند که از نیروهای مسلح طرف های متخاصم هستند و نظامی محسوب می شوند، به اصطلاح رزمنده هستند و این دسته از افراد عملیات نظامی انجام می دهند. دسته دوم افرادی هستند که دست به اقدامات خصمانه نمی زنند و نقشی در عملیات نظامی علیه دشمن ندارند، بنابراین باید مورد حمایت قرار گیرند. این افراد در اصطلاح حقوقی غیرنظامی نامیده می شوند.

بسیاری از حقوق بشردوستانه بین المللی در چهار کنوانسیون ژنو 1949 ذکر شده است. 196 کشور در سراسر جهان متعهد به رعایت این قوانین هستند. این کنوانسیون ها با دو معاهده دیگر، پروتکل های الحاقی 1977 در مورد حمایت از قربانیان درگیری های مسلحانه تکمیل شدند.

کنوانسیون ژنو بر اساس احترام به فرد و حیثیت او بنا شده است. حقوق کسانی که مستقیماً درگیر درگیری نیستند و کسانی که قادر به جنگیدن از طریق بیماری، جراحت، اسارت یا هر علت دیگری نیستند، باید محترم شمرده شود، از تأثیرات جنگ محافظت شود، و کسانی که تحت تأثیر جنگ قرار گرفته اند باید محافظت شوند. خسارات و خسارات بدون هیچ تبعیضی نجات می یابد.

طبق پروتکل های الحاقی، همه جانبازان جنگ باید محافظت شوند. پروتکل‌ها همچنین تصریح می‌کنند که طرف‌های درگیر و ارتش نباید به غیرنظامیان یا اهداف غیرنظامی حمله کنند و باید عملیات نظامی خود را مطابق با قوانین و مقررات بشردوستانه شناخته‌شده انجام دهند.

هنگامی که یک درگیری مسلحانه رخ می دهد، این کنوانسیون ها و پروتکل ها تحت هر شرایطی لازم الاجرا هستند. این قوانین حتی در جنگ های غیر بین المللی که فقط قوانین خاصی اعمال می شود باید رعایت شود. به طور کلی اصول بشردوستانه باید در هر شرایطی رعایت شود. بنابراین قتل، شکنجه، تنبیه بدنی، قطع عضو، تجاوز به عنف، گروگان گیری، مجازات دسته جمعی، اعدام فراقانونی و هرگونه اعمال ظالمانه و زیان آور در هر زمان و مکان و به هر شکلی ممنوع است.

مطابق با کنوانسیون های ژنو و پروتکل یک، هرگونه اقدام تلافی جویانه علیه مجروحان، بیماران، کشتی های غرق شده، پرسنل پزشکی و پیراپزشکی، کارکنان و خدمات دفاع مدنی، اسیران جنگی، غیرنظامیان، اماکن فرهنگی و غیرنظامی و محیط طبیعی و همچنین انرژی تأسیسات و نیروهای خطرناک ممنوع است.

در پایان باید گفت که با تمام کسانی که سلاح ندارند و عضو هیچ گروه متخاصمی نیستند باید با انسانیت رفتار کرد.

منابع: خلاصه کنوانسیون های ژنو منتشر شده توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ، کتاب “حقوق بشردوستانه در درگیری های مسلحانه” اثر فلک و دیگران، و “چگونه قانون در جنگ محافظت می کند”

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.