قتل عام قطب! – ایسنا

[ad_1]

ورزش چوگان که یکی از رشته های کهن ایرانی است و توسعه آن مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، این روزها وضعیت خوبی ندارد و در ماه های اخیر با چالش های زیادی روبرو بوده است.

به گزارش ایسنا، طبق شواهد و مدارک متعدد موجود، چوگان قدیمی ترین ورزش ورزشی جهان است و این بازی ها در ۶۰۰ سال قبل از میلاد بین ایرانیان و تورانیان انجام می شده است. طبق اسناد تاریخی در ایران، این ورزش بیش از 3000 سال قدمت دارد و بخشی از هویت ایرانی است. چوگان یادآور خاطرات شیرین مردم است و به همین دلیل کاغذها و نقاشی های این بازی پرشور در بسیاری از آثار فرهنگی، هنری و صنایع دستی ایرانیان دیده شده است.

این در حالی است که طی یک سال گذشته وضعیت چوگان در کشور بسیار مبهم بوده و مشخص نیست چشم انداز این ورزش چیست؟ در گفتار از ورزش چوگان حمایت می شود اما در عمل شاهد تقابل ها و چالش هایی بین شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی با فدراسیون و مجموعه چوگان هستیم.

ادعاهای فدراسیون چوگان

28 آبان ماه سال گذشته بود که ابراهیم نوزایی رئیس فدراسیون چوگان اعلام کرد مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) با قرارداد BOT به فدراسیون چوگان واگذار شده و حدود 12 سال از آن می گذرد. از زمانی که کشور اعلام کرد قرارداد منقضی شده است گذشت، اما از نظر قانونی باید بدانیم که بندهایی در قرارداد وجود دارد که شرکت توسعه و نگهداری باید آنها را رعایت کند. وی با تاکید بر اینکه در صورت عدم رعایت مفاد قرارداد مربوطه، طبق الحاقیه، قرارداد به قوت خود باقی است، گفت: فعالیت فدراسیون چوگان در مجموعه چوگان و سوارکاری به صورت قانونی ادامه دارد. (کاخ فیروزه) بلامانع است.

چندی پیش پلمپ مجموعه شهدای چوگان و سوارکاری (کاخ فیروزه) در دستور کار این شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور قرار گرفت و با نصب بنری اعلام شد که فدراسیون چوگان در اختیار دارد. هیچ مسئولیتی در این مجموعه وجود ندارد و باید قرارداد منعقد شود. در همان زمان به گفته رئیس فدراسیون چوگان اعلام کردند که فدراسیون چوگان باید تخلیه شود و این مجموعه متعلق به شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور (Palácio Turquesa) مسدود شد.

قتل عام قطب!

درخواست بی اثر از 2 وزیر

فدراسیون چوگان دو بار از مسعود سلطانی فر و حمید سجادی درخواست کرد مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) را به عنوان خلبان در اختیار فدراسیون قرار دهند که هر دو درخواست بی پاسخ ماند. وی با تاکید بر اینکه فکر می کنیم با توجه به وسعت 60 هکتاری مجموعه چوگان و مجموعه سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه)، کارکنان شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی به دنبال درآمدزایی از این مجموعه هستند، گفت: ایثارگران. (کاخ فیروزه) اما بعد از جلساتی که با وزیر سابق ورزش و جوانان داشتیم متوجه شدند که نباید به قطب به عنوان منبع درآمد نگاه کنند و فکر کردیم در دوره جدید بیش از گذشته این حمایت از ورزش ملی و قدیمی اما متاسفانه چنین فضایی وجود ندارد و استنباط ما این است که شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی تنها به دنبال درآمدزایی از این مجموعه است.

نوزایی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نیز توجه ویژه ای به میدان قطب داشته و بر تولد و توسعه مجدد آن تاکید کرده اند، گفت: قطب و مجموعه سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) یک مکان تاریخی و فرهنگی است که باید حفظ شود چرا که از آن حفاظت خواهیم کرد. چون بحث تاریخ و فرهنگ ایرانیان مطرح است و این مجموعه باید به عنوان زیرساخت قطب پایلوت در نظر گرفته شود و هیچ کاربری دیگری برای آن در نظر گرفته نشود زیرا به ثبت ملی و میراث فرهنگی تبدیل شده است. را نمی توان کاربری دیگری دانست، دو بار با وزیر ورزش و جوانان در مورد اختصاص این مجموعه صحبت کردیم و به شرکت دستور توسعه و نگهداری اماکن ورزشی داده شد اما عملا هیچ اقدامی از سوی این شرکت صورت نگرفت و مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) روی آنتن می رود متأسفانه این شرکت توقیف دارایی های دولتی را به قوه قضائیه تقبیح کرد و آن را توقیفی دانست زیرا و قرارداد منقضی شده و قرارداد جدیدی منعقد نشده است.

امکان تغییر کاربری مجموعه قصر فیروزه وجود ندارد

مجموعه تیرک و سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) به عنوان اثر ملی در فهرست آثار ملی غیرمنقول ایران به ثبت رسیده است و کاربری این مجموعه قطب به این معناست. شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی نوشته است که حق تغییر کاربری یا ساخت این مجموعه وجود ندارد و هرگونه اقدام در این خصوص خلاف قانون است.

چشم انداز وزارت ورزش؛ از شعار تا عمل!

حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در دیدار مسئولان ورزش ایران با هیات عراقی با اشاره به اینکه توسعه مسابقات قهرمانی ورزشی توسط این دو کشور دوست و همسایه باعث تقویت روابط دو کشور می شود، گفت: آرزوی من این است که ایران زیرساخت ها را توسعه دهد. ” ورزش عراق مفید خواهد بود و من پیشنهاداتی دارم، چوگان خاستگاه ایران است و امیدوارم بتوانم این ورزش را در هر دو کشور تقویت کنم.

وزیر ورزش و جوانان همچنین در جشن واگذاری اقدامات سرخابی ها به مردم اعلام کرد: امیدوارم زمینه برای تشکیل تیم های بانوان استقلال و پرسپولیس فراهم شود، همچنین اگر این دو باشگاه تصمیم بگیرند. تیم های قرمز در چوگان. . درست است که ما حدود 100 سال ورزش مدرن در کشور داریم اما وقتی به تاریخ برمی گردیم چند هزار سال پیش هم ورزش داشتیم، 4000 سال پیش کشتی گیر داشتیم که شکلش متفاوت بود. یکی دیگر از این رشته ها چوگان است که به عنوان سرور ورزش می گویم و این به مدیران هر دو باشگاه برمی گردد. وقتی ما چوگان با سابقه 3500 ساله داریم، 4، 5 تیم باشگاهی بیشتر در مسابقات باشگاهی آنها در کشور نداریم. امیدوارم اگر این دو باشگاه تصمیم بگیرند، در چوگان تیم آبی و قرمز داشته باشیم.

اظهارات اخیر وزیر ورزش و جوانان نشان از نگاه مثبت حمید سجادی به چوگان و حمایت مستقیم وی از ورزش دارد. اتفاقی که تاکنون در عمل رخ نداده است و باید منتظر ماند و دید رویکرد واقعی و عملی وزارت ورزش و جوانان در برخورد با چوگان چیست؟

قتل عام قطب!

«سند تحول دولت مردمی» چه می گوید؟

بر اساس «سند تحول دولت مردمی»، واگذاری مدیریت اماکن ورزشی به فدراسیون‌ها و هیئت‌های ورزشی، شهرداری‌ها، شهرک‌ها و موسسات عمومی بر عهده وزارت ورزش و جوانان بوده است که باید به عنوان یک دوره وزارت ورزش و جوانان دفتر بازرسی ویژه ریاست جمهوری باید مورد توجه قرار گیرد.

باز هم ممانعت و بلاتکلیفی!

اما اخیرا در شرایطی که وضعیت چوگان و سوارکاری شهدای (Palácio Turquesa) همچنان نامشخص است و فدراسیون چوگان از وزارت ورزش و جوانان خواسته است در این زمینه تکلیف مشخص شود، هاب تهران از ورود منع شد. مجتمع در 12 آوریل. آنها برای تمرین و سرکشی با اسب های خود روبرو شدند و مقرر شد رئیس فدراسیون چوگان مجدداً به وزارت ورزش و جوانان و در گفتگو با وزیر ورزش و جوانان برای حل این موضوع چالش برانگیز که مدت هاست ورزش را ملتهب کرده است، برود. چوگان از کشور پیدا شد، حل کرد. در نهایت باید منتظر ماند و دید با مجموعه چوگان و سوارکاری شهدا (کاخ فیروزه) چه اتفاقی می افتد و این مجموعه به فدراسیون چوگان واگذار می شود یا شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی مدیریت کل را بر عهده می گیرد. این مجموعه؛ نتیجه ای که وزارت ورزش و جوانان تاثیر زیادی روی رقم دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.