مبدل بخش دوم

مبدل – بخش دوم
مبدل حرارتی صفحه ای پلیت , پلیت مبدل حرارتی صفحه ای, خرید مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی صفحه ایی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی, خرید مبدل صفحه ای, مبدل صفحه ای حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای گسکت دار, مبدل های حرارتی صفحه ای پره دار, مبدل های حرارتی صفحه ای

لولهها ممکن است به صورت مستقیم یا راست (دو سر باز) و یا به شکل U بر روی صفحهای به نام Tube Sheet پرس یا جوش داده شوند.

صفحات میتوانند تا چند صد عدد پشت سر هم قرار بگیرند. همچنین ممکن است به صورت لوله های تخت یا کانالهای مستطیلی در کنار همدیگر قرار بگیرند که اصلاحاَ به این نوع آرایش قرارگیری «لاملا» گفته میشود.

همچنین برجستگی های ایجاد شده، یک نقش حیاتی دیگر را نیز بر عهده دارند. برای نصب و استفاده از این نوع مبدل حرارتی فضای کمتری لازم بوده و نسبت به مبدل های دیگر در حدود بیست تا پنجاه درصد فضای کمتری اشغال خواهند کرد و این مسئله برای ساختمان ها با مساحت کم یک مزیت محسوب می شود.

واشرها بر روی صفحات نصب میشوند. مکانیسم ساخت و عملکرد این مبدلها، بر مبنای کانالها و صفحه لوله شناور می باشد.

بطور کلی ساختار اتصال در این مبدل حرارتی موجب هزینه های کم در روند ساخت شده است. درنتیجه درصد ایجاد رسوب در مبدل گرمایی صفحه ای بسیار کم است.

در هر یک از دو مسیر حلزونی ، یک جریان ثانویه ایجاد می شود که انتقال گرما را افزایش و تشکیل رسوب را کاهش می دهد.

مبدل هاي حرارتی صفحه اي رسوب کمتری نسبت به منابع كويل دار و دوجداره ایجاد می کنند، زيرا بدلیل وجود جريان پرتلاطم و گردابي آب، ذرات جامد در حالت معلق نگه داشته می شوند.

در مبدل صفحه ای حلزونی، دو کانال حلزونی وجود دارد. صفحات که سطح تبادل حرارت را تشکیل می دهند, توسط پیچ و مهره بین دو صفحه ی فولادی محکم شده اند.

این دسته صفحات توسط پیچ هایی به یکدیگر محکم وصل می شوند. فریم ها: فریمهای دستگاه مبدل گرمایی، بوسیلهی پیچ ها به یکدیگر متصل میگردند.

اگر این فن بالای لولهها قرار گیرد به آن مکشی و اگر پایین لولهها قرار گیرد به آن دمشی می گویند.

معمولا یکی از این دو سیال گاز و دیگری مایع است که با فشار خیلی پایین و پس از تبادل حرارت به سادگی قابل تفکیک هستند.

مبدل حرارتی صفحه ای به دلیل دارا بودن ضریب کلی انتقال حرارت بسیار بالا، ابعاد بسیار کوچکتر و راندمان بالاتر نسبت به مبدل های حرارتی رایج پوسته و لوله مزیت دارند، به خصوص در صورت نصب سختی گیر در مسیر آب سرد ورودی آنها می توانند به صورت لحظه ای آب گرم مصرفی مورد نیاز را بدون نیاز به ذخیره سازی (مانند منابع کویلی و دو جداره)، به صورت کاملا بهداشتی به مصرف کننده عرضه نمایند.

به عبارت دیگر، براي تداوم عملکرد مناسب مبدل هاي حرارتي صفحه اي موتورخانه، نصب سختي گير مناسب در مدار لوله کشی و در ورودی آب سرد الزامي به نظر می آید.

کاربردی ترین نرم افزارها برای مدل سازی و آنالیز مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای HTRI , HTFS, B-Jac می باشد که عموما از استاندارد API 661 مربوط به “انیستیتو نفت آمریکا” برای طراحی و تولید مبدل حرارتی پره ای استفاده میگردد.

بد نیست بدانید که حرکت خلاف جهت سیالهای داغ و خنک، موجب افزایش راندمان دستگاه میگردد. در افزایش و کاهش ظرفیت ان ها انعطاف پذیری وجود دارد .

هیچگونه دیوار کی در سمت پوسته وجود ندارد بنابراین مبدلهای لاملا میتوانند برای آرایش جریان مخالف در جهت واقعی بکار گرفته شوند.

زیرا در حالت معمولی، فقط اتصالات در مجرای ورود و خروج جریان سیالات و بر روی فریم ثابت آن کار گذاشته می شود.

اما چنانچه جریان دستگاه مبدل چندپاسی باشد (بیش از یک لوله و پوسته)، اتصالات حتماَ باید هم بر روی فریم ثابت و هم بر روی فریم متحرک قرار داده شود. ᠎Po st has  been generat᠎ed  with GSA C​on te nt​ Gen erat​or Dem᠎ov᠎ersion .

واشرها: این واشرها به منظور آب بندی کامل مجاری جریان سیال مبدل حرارتی صفحه ای مورد استفاده قرار میگیرند. با توجه به فضای کمی که این مبدل های حرارتی صفحه ای اشغال میکنند می توان حرارت را به صورت منطقه ای ایجاد نمود و از ایجاد حرارت مرکزی و توزیع آن در محل های مورد نظر اجتناب کرد و از تلف شدن انرژی جلوگیری شده و بدین صورت راندمان سیستم را تا حد چشمگیری بالا برد.

به همین جهت میتوان گفت که مبدل حرارتی صفحه ای، یکی از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات مورد استفاده در سیستم های سرمایشی و گرمایشی، با کمترین هزینه و بدون اتلاف انرژی میباشد.

از دیگر مشکلات میتوان به وجود «مسیر جریان کوچک» در این تجهیزات اشاره نمود. لذا جریان قوی گردابهای و توربولانس باعث میشود که ضرایب انتقال حرارت و افت فشارها بزرگ باشد.

این مبدل ها امکان انتقال حرارت بین سیال هایی با فشار و دمای خیلی زیاد را فراهم می کند. کلیه مبدل های صفحه ای در وب سایت تخصصی تاسیسات، تنها با گارانتی و خدمات پس از فروش نمایندگان رسمی و اصلی عرضه می شوند و دارای گارانتی طبق دستورالعمل شرکت اصلی می باشند.

واشر ها از نشتی به بیرون جلوگیری می کنند و سیال ها در صفحات, هدایت می نمایند. واشر مورد استفاده برای این صفحات در یک سمت دارای دایره و در جهت دیگر بدون دایره می باشد که در قسمت پایینی جهت قرار گرفتن این دو حفره بالعکس در نظر گرفته میشود.

یک سیال در داخل لولهها و سیال دیگر در خارج لوله جریان دارد. مبدل صفحه ای لحیم شده از مجموعه صفحات به هم فشرده شده که به هم دیگر لحیم شده اند، تشکیل شده است.

جریانهای سرد و گرم از بین صفحات در جهت های مخالف هم حرکت میکنند. 7. به منظور گرم نمودن سوختها برای کاهش ویسکوزیته آنها نیز به کار می روند.

مبدل های حرارتی از نوع تماس غیر مستقیم ( مبدل های با انتقال گرما از طریق دیواره ) اغلب بر حسب مشخصات ساختاریشان توصیف می شوند.

چنانچه فشار در حدود 350 بار و دمای سیالات در حدود 600 درجه سانتی گراد باشد، از مبدلهایی استفاده می شود که از یک تیوب لوله بلند مارپیچ تشکیل شده است.

با توجه به نوع فلز به کار رفته در آن، این مبدل حرارتی صفحه ای تا دمای ۹۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند.

اختلاف دمای مورد نیاز و ممکن سیال های ورودی و خروجی. با توجه به اینکه فاصله­ ی بین صفحات در یک مبدل حرارتی صفحه ای برای افزایش انتقال حرارت بسیار کوچک می باشد، ذرات با ابعاد بزرگتر ۰٫۵ میلی­متر ممکن است در این فضا گیر کنند.

افزایش تعداد صفحات در پشتهی صفحه، باعث افزایش متناظر ظرفیت سرمایش میشود. استفاده بعنوان اکونومایزر یا سابکولر جهت انتقال حرارت خط ساکشن و خط مایع و افزایش راندمان دستگاه.

1. به دلیل راندمان و ضریب انتقال حرارت بالای مبدل حرارتی صفحه ای، جریان سیال داخل مبدل به شکل جریان متناوب است.

این مدل دستگاه های مبدل، به لحاظ ساختار شکل جریان سیالات درون آن، در دسته مدلهای متقاطع جای میگیرند. در پاسخ میتوان گفت که همین نوع طراحی صفحات موجدار، موجب میشود که امواجی در میان سیالها شکل بگیرد.

در حقیقت میتوان گفت که عملیات تبادل گرما و سرمای سیال، حول محور نقش «فن» می گردد. دستگاه مبدل گرمایی هوا خنک یا پره دار (Air Cooled HE) یکی از انواع تبادل کننده های حرارتیست که امکان تحمل فشار و دماهای بسیار بالا را دارد.

صفحات با شیارهای عمق کم برای سیالات با ویسکوزیته کم و صفحات با شیار های عمیق برای سیالات با ویسکوزیته بالا کاربرد دارند.

بطور کلی در هر صنایعی که به انتقال حرارت در آنها احتیاج باشد، مبدلهای حرارتی پوسته و لوله قابلیت استفاده دارند.

وقتی که لولهها داغ شوند اتصال انبساطی به پوسته اجازه انبساط میدهد و وقتی که لولهها و پوسته سرد شوند اتصال انبساطی و لولهها منقبض میشوند و کشش وارده بر نقاط جوش خورده و لولهها و پوسته کاهش مییابد.

در این مبدل ها، با تغییرات درجه حرارت و بوجود آمدن انبساط و انقباض، بر روی دسته لولهها کشش وارد میشود.

تغییرات فشار نباید از حدود ۷ کیلو پاسکال بر دقیقه فراتر رود زیرا عدم توجه به این نکته باعث ترکیدن یکی از واشرها و نشتی در سیستم می شود.

عملیات خنک کاری از مهمترین مراحل پروسه های فرآورده سازی صنایع پتروشیمی و نفت است. زیرا عناصر و سیالهای گاز و مایعی همچون: بنزن، بوتان، پروپیلن، بوتان، اتیلن و اتان، نیاز به خنک کاری مستمر خواهند داشت.

زیرا از یک ساختار ترکیبی (ترکیبی از یک فریم متحرک، یک عدد فریم ثابت) بهره می گیرد. عمدتاَ لوله های تخت شده یا اصطلاحاَ «لاملا»، از دو صفحه باریک فلزی تشکیل شده اند.

درواقع ابتدا میله های فولادی در دو سمت انتهایی لاملاها قرار می گیرند. با توجه به راندمان بالای مبدلهای حرارتی صفحهای و نگهداری و تمیزکاری آسان آنها سبب می شود که از این مبدل های حرارتی در حدّفاصل برج خنک کن و سایر قسمت های سیستم تهویه مطبوع از جمله کندانسورها استفاده کرد و در نتیجه کندانسور را در برابر ذرات آلوده کننده محیطی محافظت کرد.

یک نوعی از مبدل های صفحه ای که تمامی صفحات فلزی در یک بلوک کنار هم جوشکاری می شوند. Aspen B-jac و HTFS استفاده می شود. Po​st w as g᠎en​er᠎at᠎ed wi᠎th the ᠎he lp of G​SA Con tent G enerator D emover sion​.

۱- در حجم کم ایجاد سطح بزرگی برای انتقال حرارت می کنند. 2. در این نوع دستگاه، تنش برشی موضعی بزرگی صورت گرفته است.

اثر گرانش زمین بر روی مدل نادیده گرفته شده است. در واقع این سطوح موجدار، علاوه بر اینکه نوعی موج را در سیالها بوجود می آورند، عامل جداسازی سیالهای مایع یا گاز خنک و داغ نیز هستند.

مبدل های صفحه ای خود دارای انواع متنوعی از جمله: واشردار، بلاک، صفحه-پوسته و لحیمی می باشند که بسته به نیاز صنایع مانند دما، فشار، نوع سیال کاری، قیمت و مباحث مربوط به تعمیر و نگهداری طراحی و ساخته می شوند.

4. امکان بهره گیری از این مدل مبدل در گستره های وسیعی از مواد وجود دارد. 10. واشرهای مدل صفحه ای قدرتمند و دقیق طراحی شده است.

این در حالیست که تعمیرات مبدل حرارتی صفحه ای، امری سخت و زمانبر است. در مبدل حرارتی هوا خنک، قطعه «فن» بسیار کاربردی است.

کانال هوا (فضای محصور عبوری هوا که با نام پلنوم (Plenum) نیز شناخته میشود). با توجه به خاص بودن ویژگی های مبدل حرارتی پره دار یا هوا خنک، این سیستم های دارای کاربردهای فراوانی در صنعت می باشند.

نازك بودن صفحات باعث تماس بيش تر حجم آب با صفحات می شود، كه اين به نوبه خود سبب تبادل حرارتی بهتر و افزايش بازدهی می شود.

با توجه به ابعاد جمع و جور این دستگاه، حتی شاید بتوان مبدلهای لاملا رو به عنوان زیباترین نوع دستگاه های تبادل حرارت معرفی نمود.

اتصالات مجرایی: اتصالات مجرایی در انواع مبدل گرمایی بستگی به شرایط دستگاه دارد. چنانچه جریان چندپاسی باشد، قرارگیری اتصالات باید هم بر روی فریم ثابت و هم فریم متحرک باشد.

البته کانال های جریان این نوع مبدلها کوچک طراحی شده است. مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو دارای راندمان بالای 90 درصد و بصورت جریان مخالف و cunter current هستند.

واشر: هر مبدل حرارتی صفحه ­ای قابدار دارای یک واشر میباشد که وظیفه­ ی آن آب بندی صفحه و تامین شبکه انتقال سیال در مجموعه ­­ی صفحات است.

اما سبب بوجود آمدن محدودیت هایی در انبساط گرمایی شده است. سطح انتقال گرما در مبدل صفحه ای حلزونی در حدود 0.5 الی 500 است.

مهمترین و اصلیترین دلیل کارآمدی مبدل حرارتی صفحه ای، صفحههای آن میباشد. به لحاظ ظاهری، مبدل حرارتی صفحه ای لاملا دارای ظاهر زیبایی هستند.

ساختار صفحات یک مبدل صفحه ای نیمه جوشی . این صفحات بر مبنای سطح انتقال گرما کنار هم قرار میگیرند.

واشرها در کل مجموعهی مبدل حرارتی، به جز در صفحهی اول و صفحهی آخر به صورت متناوب قرار دارند، که بر پوششهای متحرک و ثابت بسته میشوند.

این تجهیزات لاملا با نام «مبدل ریمن» نیز شناخته میشوند. البته که این امر هیچگونه مشکلی را به لحاظ انبساط گرمایی در پی نخواهد داشت.

گرچه که مشکل خاصی را برای پاکسازی و شستشوی دستگاه ایجاد نمی کند. بکارگیری ویژه در سیستم های تهویه متبوع و اتاق های هواساز.

اتاق های هواساز بیمارستان ها، مراکز درمانی، هتل ها و … و … تشکیل یافته است.

مطلب پیشنهادی

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و نرم افزارهای اورجینال

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و قابل انعطاف افزارهای اورجینال خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.