همه چیز درمورد اوپراتور پلیت

اواپراتور پلیت – انجمن خبری
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

پس وارد شدن هوا به داخل فین کویل کندانسور چیلر هواخنک، دمای هوا بالا می رود با مقدار هوا دهی و طراحی این مقدار متفاوت می باشد.

مینی چیلر ، چیلرهای کوچکی هسـتند که برای واحدهای مسکونی، تجاری و اداری کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.اساس کار شان مانند چیلرهاست که با خنک کردن آب در اواپراتور و ارسال آن برای فن کویل ها، سرمایش مورد نیاز ساختمان را فراهم می کند.در واقع نسبت به چیلر ابعاد کوچک تر و ظرفیت کمتری دارد و معمولا به صورت هوا خنک (کندانسور هوا خنک) ساخته می شود و نیازی به برج خنک کننده و متعلقات آن ندارد.دستگاه سرد کننده ای است که ابعاد آن بسیار جمع و جور (compact) بوده و به راحتی و بدون نیاز به موتورخانه در اماکن مختلف مسکونی ، اداری ، تجاری ، ورزشی ، صنعتی و …

لوله ها با استفاده از یک بسته لوله یا “پشته لوله” در سیلندر قرار می گیرند که می تواند دارای صفحات لوله ثابت (به طور دائمی بر روی بدن ثابت باشد) یا در مورد مبدل های حرارتی Thermmex یک پشته لوله شناور است که اجازه می دهد بسته نرم افزاری لوله گسترش یابد و با شرایط مختلف گرما منقبض می شود و همچنین اجازه می دهد بسته نرم افزاری لوله برای سرویس و نگهداری به راحتی جدا شود.

مایع مبرد با حرکت از داخل لوله های رادیاتور تغییر فاز پیدا داده، به گاز تبدیل می شود. مایع از مخزن کشیده شده، به چیلر پمپ میشود و به مخزن باز میگردد.

وجود این صفحه باعث افزایش نرخ انتقال حرارت میشود. جهت جریانات در مبدلهای پوسته لولهای برای افزایش نرخ انتقال حرارت، در خلاف همدیگر است.

استفاده میشود. این صفحات با شکستن جریان یکنواخت سیال باعث افزایش میزان انتقال حرارت میشوند، همچنین علاوه بر آن، بافلها وزن لولهها را تحمل میکنند و برای لولههای با طول زیاد که احتمال خم شدن آنها وجود دارد از این اتفاق جلوگیری میکنند.

کندانسورهای هوا-خنک برای جریان مبرد از تیوبهای (tubes) مسی و برای جریان هوا از فینهای (fins) آلومینیومی استفاده میکنند. چیلرهای تراکمی اثر سرمایش خود را از طریق سیکل رانکین معکوس (reverse-Rankine) که به آن تراکم بخار (vapor-compression) نیز میگویند تولید میکنند.

بعلت راندمان گرمایشی بالا مدل صفحهای بیشتر در چیلرهای مسکونی، صنعتی بکار برده میشود. پوسته خارجی اواپراتور معمولا از فوم عایق کاری میشود تا هم راندمان دستگاه بالا برود و هم از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

پوسته خارجی اواپراتور معمولا از فوم عایق کاری می شود تا هم راندمان دستگاه بالا برود و هم از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

به عنوان یک محصول جانبی، تبرید انرژی حرارتی تلف شدهای تولید میکند که باید از محیط خارج شود و یا برای ایجاد راندمان بیشتر آن را برای اهداف گرمایشی بازیافت کرد.

در مدل متداول آن به وسیله جوش دادن دو صفحه بر روی هم ساخته می شود که برای عبور مبرد شیار هایی بر روی سطح صفحه ها ایجاد می گردد که به شکل برآمده از روی صفحه های اواپراتور مشخص است، به دلیل سادگی و سهولت در نظافت و نگهداری این نوع اواپراتور، کاربرد بسیار وسیعی در یخچال های خانگی و فروشگاهی دارد.

کمپرسورهای تبرید متداول شامل کمپرسورهای رفت و برگشتی، اسکرال، اسکرو و یا سانتریفوژ میشوند. این دستگاه ها، متداول ترین نوع اواپراتور ها هستند.

بطور کلی دو نوع اواپراتور شامل مبدل حرارتی یا اواپراتور پلیتی (Plate Type Evaporator) و یا اواپرتور پوسته و لوله (Shell And Tube Type Evaporator) وجود دارد.

موارد مهم در طراحی و انتخاب چیلرها، شامل عملکرد، راندمان، تعمیر و نگهداری و اثرات زیست محیطی چرخه عمر محصول میباشد.

تمامی مراحل طراحی و ساخت انواع مینی چیلرها ، چیلر ، هواساز ، دستگاه زنت و سایر سیستم های سرمایشی و گرمایشی مطابق با استانداردهای روز و مطابق با نیازها و درخواست های هر مشتری در محل کارخانه شرکت ما انجام و کلیه محصولات به طور مستقیم از کارخانه و با قیمت مناسب به فروش می رسند.

در این مقاله میخواهیم با اواپراتورها و انواع آنها و همچنین روش کارشان بیشتر آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

ما در این ادامه این مقاله به این که انواع اواپراتور چیلر چگونه کار می کنند، خواهیم پرداخت. مبرد از درون لوله ها عبور می کند.

در اواپراتور فن دار (که همان اواپراتور هوایی یا اواپراتور خشک است)، سیال مایع که معمولا مبرد (گاز فریون) است از درون لوله ای پر پیچ و خم عبور می کند و از پیرامون لوله ها، هوا توسط فن جریان می یابد و به همین خاطر به آن اواپراتور هوایی، فن دار و یا خشک گفته می شود.

همان طور که گفته شد گاز مبرد قرار است با تبخیر شدن، گرمای محیط اتاق را جذب کند تا دمای اتاق کم شود.

این وسیله همان اواپراتور است. جالب است بدانید مینی چیلرهایی که از لولههای مسی فیندار ساخته میشوند بدون مصرف هیچگونه آبی فرایند خنک شدن را انجام میدهد.

از لحاظ مدارها در چیلرهای تراکمی، مدار یک چیلر تراکمی آب خنک دارای سه مدار آبی می باشد. چیلرهای آب-خنک معمولا برای نصب و کار در محیط داخلی در نظر گرفته شدهاند و توسط یک سیکل آب کندانسور (condenser) مجزا خنک میشوند و به برجهای خنککنی متصل هستند که حرارت را به اتمسفر میفرستند.

از مزایای اواپراتور مرطوب این است که راندمان انتقال حرارت بسیار بالایی دارد و در ابعاد کوچک تر، ظرفیت بالایی را فراهم می کند و از نظر قیمت نیز نسبت به انواع دیگر ارزان تر است.

در اواپراتور پوسته لوله چیلر براساس ورودی گاز از نظر تعداد اکسپنشن – تعداد خروجی لوله ساکشن و پالس رفت و برگشت تقسیم بندی می گردد .

چیلرهای تراکمی هواخنک از اوایل دهه ۸۰ میلادی به مرحله تولید و بهره برداری رسیده اند و در حال حاضر به دلیلی نصب ساده تر و هزینه پایین تر در اجرا و نگهداری در حال حاضر یکی از مرسوم ترین نمونه های چیلرهای تولیدی در ایران و در تمام جهان می باشد.

در چیلرهای آب خنک هزینه اجرای پروژه به واسطه تهیه برج خنک کننده و لوله کشی و پمپ های برج خنک کننده کمتر می شود.

در آب و هوای بسیار آفتابی، از انرژی خورشیدی (solar energy) برای کارکرد چیلرهای جذبی استفاده شده است. این تابلو وظیفه کنترل کارکرد دستگاه را به عهده دارد.

تابلو برق از دیگر قطع هایی است که در ساخت یک مینی چیلر به کار می رود. تابلو برق دیگر قطعهای است که در ساخت یک مینی چیلر به کار میرود.

همچنین با توجه به شکل های بالا مشاهده می شود که در حالت ۴۸°C جریان امپر کمپرسور به مقدار ۱۰۱ A می باشد ولی در حالت ۵۵°C مقدار جریان آمپر کمپرسور اسکرو هنبل RC2- 230 عدد ۱۱۸ A می باشد.

برای مشاهده طرز کار اواپراتور پلیت روی عکس بالا کلیک کنید. به عنوان مثال یک فن هوای اتاق می تواند همانند یک اواپراتور پلیت عمل کنید. This con​tent was g en er at​ed  by GSA  Con᠎tent G᠎en erat᠎or D emov᠎ersion !

اوپراتور پلیت یکی از مدل های اواپراتور چیلر است و در حال حاضر در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی و لبنیاتی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

اواپراتور یا تبخیر کننده وسیله اصلی در جذب حرارت و سرماسازی است. آب سرد خروجی از دستگاه وارد یک مبدل میشود و پس از اینکه در این مبدل به گردش درآمد و حرارت اضافی اسید سولفریک را جذب کرد؛ بار دیگر به سیستم برمیگردد تا دوباره سرد و پمپاژ شود اماد در دستگاه مینی چیلر ساختمانی یک یا چند فن به شکلهای مختلف دیواری، زمینی، سقفی و…

اینجاست که گرما جذب شده و عمل سرد سازی انجام میشود. به این ترتیب حرارت هوا به مبرد منتقل شده و باعث تبخیر آن میشود، از سمت دیگر هوای سرد شده به داخل فضای اتاق وارد میشود.

همانطور که میدانیم سیستم تبرید از چهار دستگاه اصلی تشکیل میشود، کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط. مبدل حرارتی وسیلهای است که باعث انتقال حرارت بین دو سیال میشود، بدون آنکه آن دو با هم ترکیب شوند یا تماس فیزیکی داشته باشند.

اگر تفاوت دمای آب بین ورودی و خروجی بالا باشد، باید از یک تانک آب بزرگ خارجی برای ذخیره آب سرد استفاده شود.

یعنی لغی لازم را بین خود و لوله داشته باشد . یکی سرعت است ، اگر خیلی کم باشد ، خطر مسدود شدن شن و ماسه و سایر ذرات لوله ها وجود دارد.

با سرد شدن رادیاتور و حرکت هوا از لا به لای پرده های آن، محیط داخل کابین کم کم سرد می شود.

راندمان کاری پائین، و دغدغه های بهداشتی از مهم ترین دلایل کم شدن گرایش به این دسته اواپراتور ها بود.

عملکرد این نوع اواپراتور ها مشابه دسته قبلی است. اواپراتور گاهی از نوع صفحهای و گاهی از نوع پلیتی است و وظیفه دارد دمای آب را کاهش دهد.

اواپراتور گاهی از نوع صفحه ای و گاهی از نوع پلیتی است و وظیفه دارد دمای آب را کاهش دهد.

اما کندانسور که به آن چگالنده نیز گفته می شود قطعه ای است که وظیفه آن خنک کردن سیال و همچنین تبدیل بخار به مایع می باشد.

تعمیر وسرویس دوره ای چیلر شامل دوره ای زمستان و تابستان می باشد . ساختمان این نوع از مبدلهای حرارتی شامل یک پوسته است که مانند یک مخزن عمل می کند و داخل آن لولههای مارپیچی قرار گرفته اند.

در بیشتر چیلرها از این نوع اواپراتور استفاده می شود. اواپراتور آخرین قطعهای است که در ساخت دستگاه مینی چیلر اهمیت زیادی دارد.

لذا کنترل دمای دیسشارژ و فشار دیسشارژ در چیلر تراکمی هوا خنک بسیار مورد اهمیت می باشد. لذا لولههایی با طول زیاد را به شکل مارپیچ میسازند تا حجم فضای اشغال شده کمتر باشد.

در سمت خروجی اواپراتور یک سنسور برای RMD قرار میگیرد که اجازه میدهد تا RMD جریان مبرد را بر اساس طراحی چیلر تنظیم کند.

مجموعه فیلتر درایر و سایت گلاس چیلر برای این کار طراحی شده اند. برای کارایی بیشتر در پوسته صفحاتی به نام بافل (baffles) قرار گرفته که باعث آشفته شئدن جریان آب و بالا رفتن کارایی می شود.

معمولا جنس این تیوب ها استنلس استیل ، کربن استیل و یا مس می باشد . نصب می شود. مینی چیلر آب را سرد کرده و آن را به وسیله فن ها پمپاژ می کند.

یک ماده از داخل لوله ها و دیگری از محفظه عبور می کند. در نتیجه با تغییر فاز به مایع تبدیل می شود.

کندانسور آبی : در کندانسور آبی با توجه به انتقال گاز به عنوان حامل گرما مبرد طرف لوله کندانسور آبی قرار می گیرد و مایع گرما گیر آب در داخل لوله های کندانسور در جریان است و باعث سرد شدن کندانسور می گردد.

در شکل زیر عملکرد کمپرسور اسکرو هنبل مدل RC2-230 را جهت چیلر تراکمی هوا خنک با دو کندانسور با اختلاف دمای میانگین متفاوت مشاهده می کنیم.

هیچ گونه تغیییری در نور لامپ نباید مشاهده شود . در کمپرسور ، مبرد گازی فشرده می شود. نصب می شود.اگر نیاز بیشتر از ظرفیت یک مینی چیلر باشد می توان از چند مینی چیلر به صورت ترکیبی با یکدیگر استفاده نمود.

مطلب پیشنهادی

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و نرم افزارهای اورجینال

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و قابل انعطاف افزارهای اورجینال خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.