وزیر علوم: در کشور با کمبود خوابگاه مواجه هستیم

[ad_1]

وزیر علوم با اشاره به اینکه همچنان در کشور با کمبود خوابگاه مواجه هستیم، گفت: در برخی از دانشگاه های شهرستان خوابگاه وجود ندارد و تمامی خوابگاه ها اجاره ای است. صندوق رفاه دانشجویان از طرح های خیریه در این حوزه استقبال و حمایت می کند و بستر مناسبی را برای همکاری فراهم کرده است.

به گزارش ایسنا، دکتر. محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست جمعی با خیرین آموزش عالی گفت: چه در گذشته و چه در حال حاضر اقدامات زیادی از سوی خیرین برای افزایش آموزش عالی انجام شده است که از جمله آن می توان به ساخت خوابگاه های دانشجویی و آموزشی اشاره کرد. مجتمع ها.” است.

وزیر علوم تاکید کرد: خیرین علاوه بر تداوم فعالیت های قبلی می توانند در بحث اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان مستعد در حوزه های مورد نیاز جامعه، دانشجویان علوم پایه و علوم انسانی، تجهیز آزمایشگاه ها و عمدتاً حمایت از نخبگان شاغل در دانش ورود پیدا کنند. شرکت های مستقر.” از اعمال خوبت بگذر.

دکتر. ذوالفیگل ادامه داد: گاهی شاهدیم که دانشجویان پیشرو و المپیکی رشته های علوم پایه به دلیل بازار کار از علاقه خود صرف نظر می کنند و در رشته ای غیر از رشته قبلی ادامه تحصیل می دهند که بورسیه این دانشجویان کمک شایانی به رشد علمی آن رشته ها می کند. “

وی تاکید کرد: نخبگان و مخترعان فعال در حوزه پژوهش و فناوری با سرمایه گذاری در امور خیریه می توانند ایده های علمی خود را به دانش فنی یا محصولی ضروری برای جامعه تبدیل کنند که در این صورت شاهد رشد فناوری در کشور و جامعه خواهیم بود. مجموعه ای از فعالیت ها توسط جوانان کشور ارائه خواهد شد.

دکتر. ذوالفیگل با اشاره به اینکه همچنان در کشور با کمبود خوابگاه مواجه هستیم، گفت: در برخی از دانشگاه های شهرستان خوابگاه وجود ندارد و تمامی خوابگاه ها اجاره ای است. صندوق رفاه دانشجویان از طرح های خیریه در این حوزه استقبال و حمایت می کند و بستر مناسبی را برای همکاری فراهم کرده است.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات خیریه علاوه بر رفع نیازهای جامعه یک سنت ارزشمند اسلامی است، گفت: مستندسازی این اقدامات برای ترویج آن به عنوان یک فرهنگ فاخر و همچنین حفظ آن به عنوان یک میراث معنوی ضروری است.

وزیر علوم در این جلسه از اقدام علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان که چندین بلوک ساختمانی با ظرفیت 400 دانشجو را برای استفاده در خوابگاه دانشگاه صنعتی همدان تحویل استانداری داد، تقدیر کرد.

دکتر. ذوالفیگل با اهدای لوح سپاس با امضای خود و وزیر کشور از این اقدام ارزشمند استاندار تقدیر کرد.

استاندار همدان نیز در این جلسه گفت: بزرگترین سرمایه کشور جوانان و بزرگترین گنجینه خانواده ها فرزندان هستند و برای ما به عنوان دولت در خدمت مردم هر گونه حمایت از جوانان یک وظیفه است و در مقابل در عین حال افتخار .

وی افزود: موضوع اسکان دانشجویان غیربومی در خوابگاه های تحت نظارت دانشگاه یک ضرورت است و پراکندگی دانشجویان در شهر و اسکان در فضاهای غیر آموزشی آسیب می رساند.

پیشینه رفاه دانشجویی

دکتر. مسعود گنجی در این جلسه با اعلام لزوم ادامه فعالیت های خیرخواهانه این صندوق در زمینه ساخت خوابگاه گفت: طرح 30، 30، 40 در سال جاری نیز در هیات مدیره صندوق تصویب و اجرا می شود.

وی افزود: بر اساس این طرح 40 درصد هزینه های ساخت خوابگاه توسط صندوق تأمین دانشجویی، 30 درصد توسط دانشگاه محل ساخت خوابگاه و 30 درصد توسط خیرین پرداخت می شود.

دکتر. گنجی تصریح کرد: سامانه ای در صندوق مشمولان ایجاد شده تا خیرین از تمامی مراحل ساخت پروژه و نحوه هزینه سرمایه گذاری خود مطلع شوند.

رویکردها به ستاد خیریه وزارت علوم

در ادامه جلسه، دکتر مصطفی زمانیان دبیر سپاه خیریه وزارت علوم با بیان اهمیت کار خیر و ظرفیت فوق العاده ای که در این زمینه وجود دارد، گفت: به مرحله اجرا و عمل رسیده است.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا مشارکت خیریه ها در اداره امور مرسوم است و بسیاری از دانشگاه های مطرح دنیا بودجه اصلی خود را از موقوفات و بنیادهای خیریه تامین می کنند.

دبیر ستاد خیرین وزارت علوم گفت: در دوره جدید فعالیت های ستاد در نظر داریم فعالیت های قبلی را ادامه داده و زمینه حضور خیرین را در هیئت های امنا و اداره امور فراهم کنیم. دانشگاهها.”

دکتر. زمانیان با اشاره به اینکه بسیاری از اعضای جامعه خیریه آموزش عالی پیشگامان کسب و کار در کشور هستند، گفت: همکاری خیران با مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان به رشد فعالیت این موسسات کمک می کند.

دبیر ستاد خیرین آموزش عالی از تنظیم تفاهم نامه ای بین وزارت علوم و وزارت اقتصاد خبر داد که در صورت امضای این تفاهم نامه کمک های مالی به بنیادهای خیریه دانشگاه ها به عنوان هزینه مالیاتی لحاظ می شود.

محور سخنان خیرخواهانه

در این نشست چندین خیریه به بیان نقطه نظرات خود از جمله برنامه ریزی هدفمند وزارت علوم و ستاد امور خیریه برای هدایت سرمایه گذاری های آموزش عالی و تسهیل مشارکت خیران در طرح ها پرداختند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست چند تن از معاونان وزارت علوم و روسای دانشگاه های کشور نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

[ad_2]
soursec

مطلب پیشنهادی

راهی برای نجات کارگران از اجاره های سنگین

[ad_1] یک فعال کارگری معتقد است بهترین راه برای خانه دار شدن کارگران ایجاد تعاونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.