اصول عملکرد چیلر سیلندر پیستونی به فیکس (3)

اصول عملکرد چیلر سیلندر پیستونی – به فیکس
کمپرسور سیلندر پیستونی

درکمپرسور های بسته به دلیل جوشکاری محفظه امکان نشت مبرد وجود ندارد در صورتی که در کمپرسور های نیمه بسته به دلیل پیچ شدن محفظه ممکن است مبرد به بیرون نشت کند که در مقایسه با کمپرسور های باز بسیار کمتر می باشد. حرکت پیستون درون سیلندر روی بخار تأثیر می گذارد و فشار بخار به این حرکات بستگی دارد؛ این کمپرسور ممکن است دارای چندین سیلندر باشد چرا که در این نوع کمپرسورها سیلندر چندگانه متداول تر است. در زمان ساخت چیلر و راه اندازی ابتدایی و یا بعدا ممکن است مقداری پلیسه و یا براده و کثافت در داخل سیستم وجود داشته باشد که این ضایعات به وسیله فیلتر متوقف میشود و اجازه پیدا نمیکند که در داخل سیستم گردش کنند و احیانا به کمپرسور و یا قطعات دیگر چیلر خسارت وارد کنند. در قسمت ورودی مبرد به کمپرسور قرار دارد و همانطور که از اسمش مشخص است وظیفه آن باز یا بسته کردن مسیر جریان مبرد به داخل کمپرسور سیلندر پیستونی است. همچنین کمپرسور سیلندر پیستونی دارای وسایل ایمنی مثل over load فیلتر، چک ولو و شیرهای ورودی و خروجی میباشد. از دیگر قطعات مهم در چیلر تراکمی رفت برگشتی سلونویید والو در مدار چیلر سلونویید ولو یا شیر مغناطیسی سر راه مایع مبرد قبل از اواپراتور کار میگذارند.

کمپرسور سیلندر پیستونی

از جمله تجهیزات مورد نیاز سرویس ولو میباشد و بعد از کندانسور قرار میگیرد و در ابتدای لوله مایع قرار دارد و زمانیکه احتیاج به بستن مدار مایع برای منظورهای مختلف مثل تعمیر و سرویس کردن فیلتر درایر یا شیر مغناطیسی و جمع کردن مایع مبرد در رسیور استفاده کرد. درپوش این شیرها طوری ساخته میشود که مانند یک آچار جهت باز و بسته کردن شیر مورد استفاده قرار میگیرد. در حال حاضر این نوع کمپرسور بیشتر در مدل های نیمه بسته و باز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین میتوان با حرارت دادن رطوبت آن را مقداری جذب کرد و دوباره از آن استفاده گردد. زیرا دوباره رطوبت در سیستم باقی میماند و به گردش ادامه میدهد. جنس بدنه شیر سرویس والو از برنج چکش کاری شده، همراه با ساقه های فولادی زنگ نزن که در غلاف آب بندی شده دارای حرکت میباشد. کار اصلی چیلر ایجاد برودت جهت سرد کردن آب جاری درون اواپراتور ها میباشد که این آب را میتوان به مصارف گوناگون مثل فن کویل هواساز داکت فن کویل و کارخانه جات شیمیایی و صنعتی رسانند. در نتیجه دما و فشار آن بالا میرود و سپس وارد کندانسور میگردد و گرمای خود را به آب یا هوا جاری بر روی کویل پس می دهد. ᠎This post has be en do᠎ne wi th G᠎SA C ontent​ Gen erator D em​oversion​!

علاوه بر این باعث زنگ زدگی قطعات و همچنین باعث یخ زدگی در شیر انبساط و مسدود شدن مسیر جریان گاز میشود. در صورت کافی نبودن میزان خون، بدن قادر به فعالیت نرمال نیست؛ در کمپرسور هم همین اتفاق می افتد، اگر سطح روغن کم باشد یا هر نقصی در گردش روغن به وجود بیاید باعث توقف فعالیت کمپرسور خواهد شد. کمپرسورهای پیستونی از نظر میزان استفاده در صنایع، نسبت به دیگر کمپرسورها برتری دارد. جهت سابکول کردن مایع مبرد و افزایش راندمان سیستم تبرید از یک مبدل حرارتی به نام صابکولر استفاده میشود. کمپرسور سیلندر پیستونی بیتزر bitzer سهم بسیار بزرگی از بازار فروش در ایران را دارد به طوری که میتوان نام بیتزر را در ایران به عنوان یکه تاز فروش کمپرسور ها سردخانه ای به زبان آورد. یک کنترل فشار روغن به نام اویل پرشر نیز که اختلاف فشار محفظه کارتر با خروجی پمپ سنجیده میشود و در صورتی که فشار کمتر از حد تنظیم شده باشد کمپرسور را از مدار خارج میکند. که جهت کنترل و عملکرد صحیح این ۴ قسمت اجزای دیگری نیز به آن اضافه میگردد.  This h as  be᠎en cre​ated by GSA Con᠎tent​ Generator D em oversi᠎on .

همچنین دو عدد گیج فشار سنج بر روی پمپ روغن یکی در قسمت فشار پایین و دیگری در قسمت فشار بالا نصب میگردد. فشار مكش دركمپرسور مي تواند از خلاء تا مقادير بسياربالا تغييرنموده وبه همين ترتيب فشار دهش بر كمپرسور مي تواند از فشار زيراتمسفر تا 6000 بار باشد وجرم مولكولي گاز مورد تراكم می تواند از ٢ (هيدروژن ) تا ٣٥٢ (هگزافلوئورو اورانيم) تغيير كند. روی کندانسور شیر اطمینان میباشد که بالای فشار نرمال گاز را تخلیه میکند. زیرا رطوبت موجود در هوا را جذب میکند و فاسد میشود. درایر یا خشک کننده قسمت دیگر فیلتر درایر داده میشود تا رطوبت موجود در مبرد را جذب کند و بیشتر در چیلرهای که ماده مبرد فریون ۲۲ کار میکنند مورد استفاده قرار میگیرند. انرژی این کمپرسور ها از طریق نیروی برق تامین می شود که مشابه موتور اتومبیل کار می کند. مدار گاز چیلرهای آبی شامل یک لوله های ساکشن یا مکش که از اواپراتور تا کمپرسور ادامه دارد این قسمت به مدار کم فشار معروف میباشد فشار کار جهت مبرد ۲۲ حدود ۶۰- ۷۰ اینچ میباشد. چیلرهای کمپرسوری مانند تمام سیستم های تبرید از ۴ قسمت اصلی شامل کمپرسور کندانسور شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است.

مطلب پیشنهادی

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و نرم افزارهای اورجینال

پرداخت هزینه لایسنس آنتی ویروس و قابل انعطاف افزارهای اورجینال خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.